Rozumím tomu, že člověk cítí strach. Hlavně po špatné zkušenosti s jiným člověkem nebo se životem.
To je však jen jedna strana mince. Příčina spočívající v události, která pak vytváří následek v naší mysli.
Je tu ale ještě druhá strana téže mince. Příčina spočívající v naší mysli, která pak utváří následek v podobě nové reality. Ano, strach je schopen ovlivnit náš život, a ne příjemně. Negativní rozpoložení totiž nedokáže dát člověku pozitivní život. Bázlivé myšlenky vytvářejí bázlivého člověka, nešťastné myšlenky nešťastného člověka. A právě to je důvod, proč vznikl Lék pro duši. Zastavit strach, pokud je už moc…
Tři karmy
Ukážu Vám tři karmy, které vytváří strach. Třemi nejčastějšími strachy jsou FOMO, FOBO a FOPO. Přičemž všechny se vzájemně doplňují. A všechny detailně rozebírám v Léku pro duši.
FOMO je strach ze zmeškané příležitosti. Že mi nyní protéká mezi prsty to, co jiní už využívají. Tohle zažívají ženy, které ještě nemají děti a vidí je u svých vrstevnic. Co když už je pozdě? Co když už jsem stará? Jejich strach způsobuje stres, který omezuje funkčnost reprodukčních orgánů. Anebo FOBO, strach z lepší možnosti. Představte si ženu, která chce rodinu a má i přítele. Ale co když to není nejlepší možný přítel? Co když se později objeví lepší? Anebo co když tento uteče? Co si potom pomyslí okolí? Že jsem hloupá? Strach z toho, co si pomyslí jiní, je FOPO.
A z toho plyne první karma:
Karma první: Co zaséváš, to pak sklízíš
Negativní přístup, postoj, rozpoložení nemohou člověku dát pozitivní život z důvodu negativní spirály: Negativní emoce, kterou to začíná, není schopna vytvořit jinou než negativní myšlenku. Negativní myšlenka neumí vytvořit jiný než negativní čin. Negativní čin nedokáže vytvořit jiný než negativní výsledek. A negativní výsledek nezpůsobí jiný než negativní pocit. Tím se ocitáme znovu na začátku spirály. Právě té se říká negativní karma.
Aby se člověk zbavil své negativní karmy, potřebuje kdesi v tomto procesu (emoce – myšlenka – čin – výsledek) vyměnit NEGATIVNÍ za POZITIVNÍ. Potřebuje sebe přimět (přes své negativní rozpoložení) buď k pozitivní emoci, nebo k pozitivní myšlence, nebo k pozitivnímu činu, jinak NEBUDE mít pozitivní výsledek a spirálu neopustí.
Ukážu to právě na strachu, který je základní negativní emocí. Strach říká: Boj se, že něco nebudeš mít. Například peníze. Problémem strachu je to, že plodí zas jenom strach. Když se bojíme o peníze, že jich například v budoucnu nebudeme mít dost, tak se přirozeně budeme bát o peníze, i když jich budeme mít dost. Jestliže strach říká: TOHLE je pro mě důležité, až moc důležité, tak se pak přirozeně bojíme jak toho, že TO DŮLEŽITÉ nezískáme, tak toho, že TO DŮLEŽITÉ ztratíme, jakmile jsme to získali.
Ilustruji to na vztazích: Jestliže jsme sami a dlouho jsme se báli o to, že UŽ NIKDY NEPOTKÁME milujícího partnera, a najednou ho máme, tak se přirozeně můžeme bát, že o milujícího partnera zase přijdeme. Je pro nás TAK DŮLEŽITÝ, že se bojíme o to, že ho nebudeme mít, ať ho nemáme, nebo máme. Do vztahu pak vstupujeme se strachem a ze strachu a neuklidní nás ani to, že už skvělého partnera máme. Naopak čím lepší, krásnější, úspěšnější je, tím vícese bojíme, že ho ztratíme. A tím v sobě rozvíjíme různé formy strachu, například žárlivost, podezíravost, úzkost, a to právě z toho, že „mám to, na co jsem tak dlouho čekal – co když o to teď přijdu?“
Přičemž nejde jen o problém psychický. A to je druhá karma strachu....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům