Když ve Vás někdo nevěří, když je přesvědčen, že tuto výzvu nezvládnete, je to pro Vás signál to vzdát, anebo se naopak zamyslet, zda mu TÍM SPÍŠE neukázat, že na to máte?
Když Vás někdo opustí se slovy, že jste nuly, nic neznamenáte a nikdo o Vás už nebude stát, je to pro Vás signál rezignovat na vztahový život, anebo naopak TÍM SPÍŠE najít motivaci předvést mu, že nepatříte do starého železa?
Když Vás zradí někdo, o kom jste si mysleli, že je přítel nebo partner, je to pro Vás signál plakat, hroutit se a prosit ho o návrat, anebo naopak TÍM SPÍŠE oslavit, že jste konečně poznali, co je zač, že si můžete pročistit okolí a mnohem lépe vědět, na koho se můžete spolehnout?
Jinak řečeno: Jsou pro Vás bolestná slova a činy impulzem spíše ke zhoršení, nebo ke zlepšení svého života? Jsou pro Vás těžké chvíle spíše námětem k zeslábnutí, nebo zesílení? Přijde-li krize, máte spíše sklon té krizi podléhat a zůstat v ní (být v režimu oběti), anebo hledat způsoby, jak ji co nejdříve překonat (držet otěže života dál v rukou)?
V knize Znovuzrození, která je o přepnutí z režimu oběti do aktivního zesílení, říkám těmto fázím života dno nebo peklo. Dno je jeden z nejdůležitějších momentů v životě, který v každém případě otevírá oči. A to nejen co se týče našich schopností, ale zejména našeho okolí. Nikdy jindy tolik nerozpoznáte, kdo je opravdu po Vašem boku, jako na dně. Kolik „přátel“ bylo ve skutečnosti falešných. Kdo na Vás má čas, jen když je mu to pohodlné nebo jen když něco sám potřebuje. Kdo Vás při první příležitosti obětuje, zatímco Vy jste se pro něj při každé příležitosti obětovali.
To všechno jsou důvody, proč začít myslet negativně. A není divu. Bolest z něčího ublížení, zklamání z vlastního očekávání, nutnost začít znovu a s jinými lidmi nebo jen sám, o tom všem je Znovuzrození. Psychologii této knihy vystihuje jednoduchý námět Roberta Kiyosakiho: „V každém špatném okamžiku přemýšlejte tak, aby negativní emoce byly Vaší motivací a hnací silou, a ne demotivací a brzdou.“
Co to znamená? A proč si přestat vyčítat i to, že jsme při výběru „přátel“ sami selhali? Proč přestat litovat, že jsme druhé soudili podle sebe a očekávali jsme od nich jenom to, co je normální a přirozené pro nás, ale pro ně to normální a přirozené nebylo? Pokud nemáte Znovuzrození, prosím, zvažte alespoň následující řádky.
Vliv okolí na člověka
Ve Znovuzrození přirovnávám člověka k lodi, která pluje oceánem různých zkušeností. Lodě se nepotápějí kvůli vodě, ani té sebebouřlivější, která je kolem nich a zvenčí na ně doráží, ale vinou vody, i té sebenevinnější, která příliš dlouho proniká DO NICH. Jinak řečeno: To, zda se v životě potopíte, záleží do značné míry na tom, koho si připustíte nejen k tělu, ale hlavně do hlavy.
Na jednom malém městě žil muž, který si roky vydělával prodejem hotdogů. Nebyl závratně bohatý, ale mohl si dovolit poslat syna na univerzitu. Sám už měl svůj věk, dobře neslyšel, proto neposlouchal televizi ani rádio, a taky už dobře neviděl, proto nečetl noviny ani internet. Každý den žil jen pro to, aby svou práci dělal co nejlépe, lidem u něj chutnalo a šířili o něm dobré zprávy. A tak se muži dařilo. U stánku se vinula stále delší fronta, až muže napadlo otevřít si kamennou prodejnu. Z úspor si již mohl dopřát lepší pec na pečivo, pomocníka i pronájem prostor v sousedství. Jen měl už svůj věk, a tak se rozhodl poradit se synem.
Ten nad otcovým plánem lomil rukama. „Blázníš, táto? Copak neposloucháš televizi ani rádio, nečteš noviny ani internet? Blíží se hospodářská krize!“ Starý muž se polekal a zmlkl. Řekl si: „Můj syn chodí na univerzitu, sleduje televizi, rádio, noviny i internet, on to musí vědět. Přece nevyhodím peníze zbytečně!“ A tak si nepořídil lepší pec, pomocníka ani kamenný obchod. V předtuše blížící se hospodářské krize i ztrácel motivaci do práce, přestal brzy ráno vstávat a nadšeně obsluhovat zákazníky a lidé jeho stánek navštěvovali stále méně.
Za další měsíc už syn nalezl svého otce na kolenou, ale plného vděčnosti. „Synu můj, já Tě nemít! Měl jsi pravdu. Moje tržby byly den ode dne horší, až jsem zkrachoval. Ještě že jsem si nepořídil kamenný obchod. Hospodářská krize už začala…“
Sebeposílení
Ve Znovuzrození ukazuji, co všechno lze ovlivnit změnou maličkostí ve svém myšlení. Jak se sami sobě můžeme stát brzdou i pohonem. Proč stojí za to nerezignovat na to, co je pro nás důležité. A jak se dá v těžkých chvílích neslábnout, ale naopak sílit. Všichni z vás, kdo se trápíte se sebedůvěrou a sebehodnotou, kdo si nevíte rady se životem, kdo se trápíte pro lidi, kteří se dávno netrápí pro Vás, čtěte Znovuzrození týden po týdnu a i s pomocí pracovních listů zaznamenáte postupné a radikální změny. A pokud Znovuzrození nemáte a neznáte, zamyslete se, prosím, alespoň nad těmito náměty:
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům