Co je pro Vás u protějšku nejdůležitější?
V knize 250 zákonů lásky jsem uvedl 250 mantinelů, které vymezují smysluplnost vztahu. Překročíme-li je, ztrácíme se, jsme dezorientovaní a ptáme se buď „K čemu je takový partner?“, anebo „K čemu jsem já?“ Ano, největším nebezpečím zámezí je, že tam ztrácíme i sami sebe. Nevíme, co dělat, jsme bezradní, pocitově neschopní, nedostateční, bezcenní. Jako by na nás sáhla nicota či dokonce smrt.
Svým způsobem ten pocit neklame – v těch místech už vztah může být mrtvý. Ovšem nejen ten k partnerovi, ale i ten k nám samotným. Ano, se ztrátou vztahu partnerského, který pro nás byl důležitý, můžeme začít ztrácet vztah osobní, k sobě. Můžeme přestat chápat, co vlastně chceme i nechceme, můžeme nelogicky setrvávat v tom, co nás bolí stále víc, můžeme ignorovat svůj vnitřní hlas, hlas pudu sebezáchovy, který křičí „Změň něco! Takhle nemůžeš pokračovat, jinak se utrápíš!“ Proto existuje i dvojice změnových knih Lék pro duši a Znovuzrození. Ta první k postupnému uzdravení a ta druhá k postupné proměně sebe sama tak, aby už nikdy k podobnému zničení vlastního sebepřijetí, sebeúcty, sebevědomí, sebedůvěry, sebelásky, sebehodnoty nemohlo dojít.
Než se ale dostanu k odpovědi na nejvýše položenou otázku, a to z pohledu psychologie a nejzákladnější potřeby člověka, přečtu Vám otázku, kterou jsem dostal při nedávném Setkání. „Petře, v knize L.E.Ž. rozebíráte důležitost upřímnosti. Pro mě upřímnost znamenala pravdu říkanou do očí. Vy ale tvrdíte, že jen tuto nestačí, že je to jenom jedna polovina smysluplné upřímnosti. Co je ta druhá? A je upřímnost nejdůležitější schopností člověka ve vztahu?”
Odpovím na tuto i původní otázku.
Jedna linie
Protože i při Setkáních a konzultacích vyžaduji Vaši spolupráci, zkusíme si to i takto.
Odpovězte mi: Proč vlastně tolik vyžadujeme upřímnost?
Ano, abychom věděli, na čem jsme. Aby pro nás protějšek byl čitelný. Abychom pochopili, co od něj můžeme očekávat. Abychom se na něj mohli spolehnout. Nebo naopak abychom nemarnili čas. Protože náš čas je náš život.
A pokud se shodneme, že život sám je pro život nejdůležitější, zdálo by se, že tu nejdůležitější přísadu vztahu máme – upřímnost. Ale kdepak, je to jen zdání.
Sama upřímnost totiž tohle nezajistí. Proto psychologie pojem upřímnost poněkud rozšiřuje a využívá komplexnější název integrita. Pochopitelně ho objasním a nabídnu i český název, i když ne překlad.
Integrita v podstatě znamená, že daný vztah nebo daný člověk „drží pohromadě“. Ne fyzicky. Svým působením směrem dovnitř i navenek. To znamená:
- Že se chová naprosto stejně, ať ho někdo pozoruje, nebo ne.
- Že nemá dvě tváře, jednu pro přátele a druhou pro Vás (u jedněch Vás pomlouvá, u Vás dělá, že o ničem neví).
- Že v jedné přímce je i sám před sebou.
Odtud jednoslovné návrhy opisu: Integrita se dá přeložit svým způsobem jako jednoduchost. Jedno-duchost označuje, že vše řídí jeden duch. To, co si myslíte, to, co říkáte, to, co děláte tam či onde. Já tomu mnohem bizarněji říkám primitivnost (viz 5 důvodů, proč být ve vztahu upřímný). Ano, já jsem hrdý na to, že jsem primitiv. A potřebuji primitivní lidi kolem sebe. Primitivem je pro mě ten, který co na srdci, to na jazyku, a vše ostatní je pro něj příliš složité. Takový člověk je pro mě transparentní a vztah s ním jednoduchý, tedy nekomplikovaný. Ano, má to svou nevýhodu, ale tu za chvíli rozeberu.
Nejdřív však ještě vysvětlím, proč je problém ne-integrita, tedy není-li člověk v jedné linii. Takový člověk totiž mate. A z toho důvodu také integrita není dána jenom tím, že Vám někdo říká pravdu do očí nebo že se chová příznivě, když ho máte na očích, ale integritu vyjadřuje, jak jedná za Vašimi zády. Tam se rozhoduje o skutečné upřímnosti, férovosti a loajalitě člověka. Dám příklad: Ve své práci či sousedství máte upřímného člověka, který vyzvedává Vaše přednosti, kdykoli jste s ním v jedné místnosti. Jakmile ale zajdete za roh, nebo za roh zajde on (zmizí z Vašeho dohledu), stane se člověkem pomlouvačným, nevěrným nebo nepřátelským, který o Vás začne vyprávět možná také pravdy (tedy je „upřímný“), ale zničí Vám vztahy. Lidem závistivým schválně poví, že máte spoustu peněz, či bude hovořit jen o Vašich nedostatcích, byť je třeba opravdu máte (a i v tom má pravdu a je „upřímný“). Problém je, že Vy v něm vidíte kamaráda, ale on dokáže být nejen kamarád. Vulgární slovo nepoužiju.
A jak máte potom takového člověka vnímat? Kým vlastně je? Dá se na něj spolehnout? Je vůbec upřímnost, s jakou na Vás vyzrazuje i intimní detaily, najednou potřebná a kýžená? Ne, pokud člověk bez vnitřní integrity (vnitřního ukotvení) dokáže být „nejlepším přítelem“ a vzápětí „nejhorším nepřítelem“. Tuto kategorii „přátel“ ve svém okolí mnoho lidí bohužel přehlíží (probíráno v Léku pro duši).
Jedna tvář
Proto, ano, upřímnost znamená jednu linii (co si myslím, to řeknu a co řeknu, to udělám, tedy co udělám, tomu naprosto věřím), žít v pravdě, ale integrita je víc – znamená jenom jednu tvář. To, že jednám totožným způsobem před kýmkoli i nikým, před jakýmkoli člověkem i před svým partnerem. Že chápu, že jakékoli taktizování je pro mě příliš složité, komplikuji si tím život.
Příklad: Své přítelkyni řeknu „Já Ti miluji“. Protože si to myslím, a protože jsem odhodlaný to nejen říkat, ale i prokazovat činy. A stejně tak před svými přáteli jsem schopen přiznat „Já ji miluji“. Nejsem ve vnitřním zkratu, že před kluky v hospodě ji musím pomluvit, protože „tak se to v hospodě dělá“. A doma pak zase před přítelkyní pomluvím kluky z hospody, protože „tak se to doma dělá“.
V Léku pro duši (který vůbec není příjemnou knihou, protože se dotýká zranění člověka, míst, kde se musí uzdravit nebo změnit) a Znovuzrození (kde se tyto změny uvádějí do chodu) píšu, že integrita z hlediska psychologie je i vidět, respektive slyšet. Když totiž takového člověka sledujete, zpozorujete, že on vlastně nemusí tolik mluvit. Co dělá, to následně mluví za něj. Jeho činy totiž přesně odpovídají jeho slovům, respektive jeho slova následným činům, potažmo jeho činy přesně vyjadřují jeho myšlenky, takže Vy transparentně vidíte do jeho hlavy – vidíte, co si myslí, neboť on podle toho vždy jedná.
Toto je s přehledem nejdůležitější schopnost člověka ve...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům