30 nezapomenutelných myšlenek Jana Třísky aneb Jak žít šťastný život

Ohlížíte se s koncem roku zpět? Přemýšlíte, co vám vzal i dal? A berete v úvahu také lidi – kteří vám pomohli, nebo uškodili?

Já, když takhle na prahu padesátky bilancuji dosavadní život, připomínám si lidi, kteří mi kdy pomohli zředit mé strachy, změnit mé hodnoty, nasměrovat mě k vědomějšímu, zdravějšímu, radostnějšímu životu. V té sbírce známých i neznámých je jedno jméno, které vám jistě přijde povědomé. JAN TŘÍSKA, který by v těchto dnech měl 87. narozeniny, byl pro mě zdaleka nejen herec, ale i pozoruhodný a přemýšlivý člověk, který měl specifický názor – mimo jiné – na životní bohatství.

Říkal, že skutečně bohatý je pouze ten, kdo je naplněný. A naplněný je pouze ten, kdo je šťastný. „V neštěstí člověk pociťuje prázdnotu a chudobu, ať je materiálně sebebohatší.“

To na něm bylo zvláštní. Hovořil-li o bohatství, rozlišoval. Připouštěl, že štěstí může plynout i z materiálního bohatství, ale podotýkal, že schopnost vidět štěstí v materiálním bohatství souvisí s vnitřkem člověka. Štěstí tak není primárně ve vnějším světě, ale v našem způsobu myšlení a vidění hodnot – ve schopnosti ocenit i všední maličkosti, překonávat nesnáze, odstraňovat zdroje duševního neštěstí.

Jan Tříska šel dlouho touto cestou. Přemohl mnoho těžkostí. Ale ne všechny. Právě v těchto dnech na něj proto vzpomínám.

Jak si udržet naději

Každý rok s blížící se zimou narůstají splíny, frustrace až deprese. Ubývá denního světla, chybí vitamin ze slunce, tma je dříve a odchází později. Více tmy je i v lidech. Každý rok mě to děsí. Proto přidávám na Setkáních, kam mohou přijít všichni ti, kdo se něčím hodně trápí, a pod stromeček jsem připravil Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY. Pro všechny, kteří si v následujícím roce sáhnou na dno, zažijí ránu nebo velkou duševní bolest. Ostatně, i mé poslední živé vysílání bylo na téma Jak se přenést přes zradu.

Sám jsem to poznal, ve svých dvaceti letech, kdy jsem stál na mostě a chtěl skočit. Pro obrovskou bolest z něčí zrady. Jan Tříska, kterého jsem „náhodou“ poznal v těžkém období, říkal: „Až budeš na dně, probuď v sobě jedno jediné – zvědavost. Buď zvědav, co se stane, když to teď ještě nevzdáš!“

Takové naděje jsem se podržel mnohokrát. A vždy to mělo smysl. Vždy jsem totiž pochopil, čemu mě dno mělo naučit. Ale abych to pochopil, potřeboval jsem čas. Nedělat ukvapené závěry, a už vůbec ne na základě zjitřených emocí.

Nevím, jestli vy jste nebo někdy býváte na dně. Stejně tak nevím, jestli pod stromečkem najdete od někoho, na kom vám záleží, Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY. Kdyby ne, vzpomeňte si někdy na jeho třicet záchytných myšlenek. Třeba pomohou zlepšit vaše rozpoložení. Dovolíte, abych myšlenky Jana Třísky přetlumočil?

1. „Pokud žiješ jen pro to, aby tě lidé přijali, pak umíráš s každým jejich odmítnutím.“

2. „V Bibli je příkaz Neboj se třistapětašedesátkrát. Myslím, že záměrně. Je to připomínka na každý den, abychom žili beze strachu. Protože jen tak skutečně žijeme.“

3. „Ostré slovo? Nepoužívám ho. To už raději mlčím. Všiml jsem si, že moudří lidé mají své myšlenky v hlavě, hlupáci na jazyku.“

4. „Když jsem v roce 1977 utekl za hranice, nebylo dne, abych se pak neobviňoval. Vypadalo to totiž, že se dvěma dětmi umřeme hlady. Čas mě naučil dívat se ne zpět, ale dopředu, a nikdy si nevyčítat rozhodnutí, které jsem v dané chvíli vnímal jako nejlepší.“

5. „To nejlepší na minulosti je, že ti ukazuje, co si nemáš přinášet do budoucnosti. A to nejlepší na přítomnosti je, že už to při pohledu do minulosti chápeš.“

6. „Tajemství životního štěstí není v tom, co děláš, ale jak to děláš. Není v tom, co vidíš, ale jak se na to díváš. Není v tom, co ti přináší nebo odnáší život, ale jak dokážeš prožít každý jeho okamžik. O štěstí nebo neštěstí člověka nerozhoduje co, ale jak.”

7. „Když jsem byl v životě na dně, nejvíce mi pomohlo představit si sebe jako mrtvého. Bez možnosti už cokoli změnit. Jakmile jsem to procítil, otevřel jsem oči. Najednou jsem měl moc změnit úplně všechno.“

8. „V jednom filmu jsem slyšel,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům