10 znamení, že jste se spřízněnou duší

Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Obecně však lze říct, že v nouzi poznáte člověka – jaký je. Ale pro toto poznání potřebujete onu nouzi, těžkou chvíli.

To je jeden z důvodů, proč byste těžkými chvílemi neměli jen opovrhovat a pohrdat. Ony totiž nejsou jen špatné. Přinášejí i něco dobrého. Poznání. Jakkoli může být bolestné, bývá užitečné.

Když potřebujete zotavit z vážných vztahových krizí, zdůrazňuji, že v těžkých chvílích potkáte jen čtyři typy lidí. První vám pomohou. Druzí vás v problémech nechají. Třetí při vás sice zůstanou, ale jen proto, aby vás ještě přidusili. A čtvrtí vás do těžkých chvil přivedou, oni vaše problémy vytvářejí.

Prvnímu typu se říká spřízněné duše. Zbývajícím typům se říká karmičtí partneři (více v 7 rozdílů mezi spřízněnou duší a karmickým partnerem). Pokud jste věřili, že už máte spřízněnou duši, ale ta se od vás vzdálila či vzdaluje a vy ji chcete vrátit zpátky, ale nevíte jak, nenechávejte to náhodě. Ponecháte-li to náhodě, může si to protějšek vyložit jako vaši lhostejnost. A budete-li na něj nevhodně tlačit, můžete poznat, že tlak vytváří odpor. Ano, tlačíte-li až moc na jeho návrat, může se to obrátit proti vám.

Kdo je to

Spřízněná duše s vámi nemusí být, může se potřebovat i vzdálit, a přece se neodpojí – myslí na vás dokonce víc než po vašem boku. Stýská se jí, těší se na vás, nevidíte ji, ale je s vámi v myšlenkách. I vy to můžete cítit. Nesmíte pak soudit váš vztah podle toho, zda spolu jste fyzicky, ale podle toho, zda spolu jste emočně, psychicky, duševně. To je mnohem víc. Dva lidé mohou žít přímo vedle sebe, ovšem přece si být na hony vzdáleni – jako dva cizinci. Zatímco spřízněné duše se emočně neopouštějí. Proto ani není možné, aby se vrátily. Ony nikam neodcházejí. A to i když použijí slovo „rozchod“. Copak je možné rozejít se s někým, koho dál máte ve své hlavě? Ach, jak naivní je mozek! Srdce, které bytostně miluje, se pouhým pokynem mozku neodmiluje.

Jste na vážkách, zda jste ve vztahu na správné adrese? Využijte knihu JáMy spřízněných duší nebo těchto deset znaků:

1. Má s vámi intimní vztah

Pozor, nehovořím o sexu. Sex je pouze jedna ze dvou složek intimního vztahu.

Intimní vztah znamená, že se před druhým můžete obnažit, on se vám nesměje, naopak se zajímá o to, co vám udělá dobře, a vy se tak v jeho objetí cítíte v bezpečí. Ale pozor, opět nehovořím jen o sexu. Intimní vztah je totiž jak tělesný, tak emoční. Před druhým se můžete vysvléci jak ze šatů, tak z vlastních bolestí a trápení, a on se postará o to, aby vám bylo dobře.

Sex je komunikace. Stejně jako sdílení emocí. Při sexu by vám mělo záležet na druhém, zajímat se o jeho citlivá místa a uspokojit jeho potřeby, to umocňuje intimní vztah, stejně jako když druhý pláče a vy máte potřebu mu pomoci. A tím je spřízněná duše vykreslena: je to někdo, kdo je šťastný, když jste šťastní.

Spřízněné duši tak můžete svěřit, co vás bolí, po čem toužíte, čeho se nemá „dotýkat“, a reakce spřízněné duše je ta, že se na vás nezlobí, že vás respektuje, že vám pomáhá, že vaše slabá místa neobrátí proti vám, nezačne dělat právě to, o čem se právě dozvěděla, že vás ničí. To je podstatný rozdíl proti karmickému partnerovi. Ten naopak vaše bolesti rád obnovuje…

Spřízněná duše tedy ví, co je opravdová láska – sdílení, souznění, pochopení, podpora, tolerance, naslouchání a obejmutí. Někdo po špatných zkušenostech už nevěří lidem a spřízněnou duši našel třeba ve vlastním psovi. V bytosti, která vás nikdy neopustí, pokud s ní nejednáte špatně. Spřízněná duše je zkrátka poklad.

2. Zkrásňuje vás navenek i uvnitř

Spřízněná duše je zdrojem bezpečí a tedy i uklidňujících hormonů. Nešetří objetím fyzickým či slovním, a tím se stará o to, aby do vašeho organismu plynuly zejména oxytocin, hormon lásky, a serotonin, hormon uznání. Svým způsobem tedy spřízněná duše prospívá vašemu zdraví.

Jejím důležitým nástrojem je nadhled, humor, zkrátka úsměv. Povzbuzováním nebo doceňováním vás činí silnějším a spokojenějším nejen uvnitř, ale i navenek, vy se také začnete usmívat a stávat se svým způsobem krásnější osobou. Typická spřízněná duše nevynechá téměř žádnou příležitost, aby vám bylo dobře, respektive lépe. Využívá k tomu laskavosti v mluvě i chování.

3. Představuje pro vás inspiraci

Už tím spřízněná duše imponuje, přitahuje a není možné ji ztratit. Obvykle nebývá jedna jediná. Spřízněné duše můžete najít i mezi přáteli nebo v rodině.

Je to už pár let, co provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg přišla na dovolené o manžela. Čtyřicátníkovi bez předchozího varování selhalo srdce. Jen tak, najednou. Sheryl se mohla zhroutit, jenže nesměla. „Vím, že potřebuji být silná. Kvůli našim dvěma dětem. Dcera ve mně potřebuje mít vzor a syn pochopit, jakou ženskou oporu hledat, až sám vyroste.“

To je na vztazích spřízněných duší krásné. Ta obousměrnost. Zdá se vám, že vy zachraňujete druhé, ale spřízněné duše současně zachraňují vás. Pokud vás naopak protějšek sráží a ponižuje, víte, že to není spřízněná duše. Anebo je to člověk, který má potenciál být spřízněnou duší, ale nejprve si potřebuje urovnat vlastní život a osobnost. Nebýt sobě nepřítelem, aby ztratil spřízněnou duši.

4. Jestliže zná vaše pásmo bolesti, netančí v něm

První pravidlo spřízněných duší zní: „Nečiň druhému nic, co nechceš, aby se dělo tobě.“ Spřízněné duše to chápou, nikdo jiný ne.

Spřízněná duše chápe, že když vás něco bolí, nemá v tom pokračovat. Nechce vaši bolest vytvářet, natož prohlubovat. Spřízněná duše je přítel, ne nepřítel. Tak jednoduché to je.

Spřízněná duše si na vás udělá čas, když ji potřebujete. Obvykle sama ze své minulosti a zkušenosti ví, že není nic snazšího než říct „Nemám na tebe čas“ někomu, kdo vás potřebuje, ale také není nic těžšího než slyšet „Nemám na tebe čas“ od někoho, koho potřebujete vy.

Spřízněná duše vám může ubližovat za jediné okolnosti: že neví, co vás bolí, že jí to neříkáte, že se uzavíráte do sebe a svých domněnek, že jí nevymezujete své pásmo bolesti. Pak ale nemůže vědět, že právě tančí v záhonu vašich milovaných růží. Není její zájem vám ublížit nebo...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům