Co vlastně ženy chtějí?
Nejčastější otázka, kterou mi pokládají muži. Přesněji ti, kteří touží po nalezení odpovědi.
Existují totiž i tací muži, kteří odpověď “dávno znají”.
“Ženský chtěj jenom barák, dítě a prachy.”
Divím se, když má někdo o ženách tak skromné mínění. Ženy toho totiž ve skutečnosti chtějí MNOHEM VÍC.
Chtějí mnohem víc než dům – chtějí DOMOV.
Chtějí mnohem víc než dítě – chtějí RODINU.
Chtějí mnohem víc než peníze – chtějí JISTOTU v člověku.
Tak málo?
Když jsem vytvářel sadu Jak být něčí spřízněnou duší, upozorňoval jsem, ať před vstupem do vztahu přemýšlíme nejen o tom, co nás udělá šťastnými, ale také zda my jsme schopni šťastnými udělat druhé. Tedy: abychom hledali nejen spřízněnou duši, ale také přemýšleli o tom, jestli sami dokážeme být někomu spřízněnou duší.
Sadu tvoří dvě knihy – Sami, která ukazuje, jak sebe připravit na vztah, respektive jak sebe pročistit po posledním toxickém vztahu, a JáMy spřízněných duší, která ukazuje, jak poté fungovat ve vztahu novém. A když mi muži opakují tu jednu otázku, tak dnes čtení pro ně. Umožní, doufám, pochopit i to, proč je schopna žena odejít od muže i tehdy, když si on myslí, že jí dával všechno. Ve skutečnosti to mohlo být “všechno” z pohledu muže. Ženy jsou ale náročnější. To, co chtějí, lze shrnout do sedmi “maličkostí”. “Tak málo?” řekne mnohý muž. Přitom právě “tak málo” může pro ženu ve vztahu znamenat úplně všechno.
1. potřeba: Být spokojené
Být spokojené je pro ženy společným jmenovatelem všeho, co si žádají.
Ale co je vlastně lidská spokojenost? Dá se měřit? A má shodné nebo alespoň podobné parametry pro nás pro všechny?
Existuje psychologický dotazník životní spokojenosti a obsahuje deset předepsaných oblastí – zdraví, práce, finance, volný čas, manželství, partnerství, děti, vlastní osoba, sexualita, příbuzní a známí a bydlení. Jenže kam se vytratila elementární veličina – láska? Láska ve všech rovinách bytí?
Spokojenost a láska jsou dvě spojené nádoby. Není spokojenosti bez lásky a není lásky bez spokojenosti. Láska uvnitř každého z nás nám dává sílu překonávat překážky, vstávat a mít chuť jít dál. Láska v nás je hybatelem všeho dění kolem.
Pokud ji nepěstujeme a nerozdáváme, nevrací se k nám a brzdí všechny mocné procesy v našich životech. Kolik lásky máme pro sebe, tolik jí dostáváme nazpět. Milovat a přijímat se, smířit se se sebou, to je alfou a omegou spokojeného bytí.
Ženy se shodují v tom, že je každý den potřeba udělat něco pro lásku. Pro to, aby milovaly sebe, svá těla, svůj život, svého partnera, své dítě, svou cestu domů, vůni svého bytu. Je tolik malých drobností, ze kterých se skládá pocit milovat, stačí se rozhlédnout kolem sebe.
Klíčovým mužem je tedy pro ženy ten, který jim pomáhá připomenout: “Pěstujte sebelásku, naplňte se láskou a dávejte lásku, nesmírně Vás to upokojí.”
2. potřeba: Věřit
Věřit samy sobě – ve své schopnosti, věřit v lepší bytí, v dobrý konec… Ženy samozřejmě chtějí věřit, ale pochybnosti v nich polykají jejich přesvědčení.
U lidí obecně platí, že víra, že můžeme dosáhnout čehokoli, když do toho vložíme všechnu svou energii, je motorem našich životů. Věřit je nezbytnost. Věřit je silná emoce. Víra však není naděje.
Ženy dobře vědí, že naděje signalizuje mírnou nejistotu. Když naději přetransformují na neochvějnou víru a pochybnosti vymění za jistotu, dostanou potřebnou sílu konat, vytrvat a dotahovat do výsledků. Naučit se namísto doufám, říkat věřím.
Doufám, ujídá energii a s jeho používáním lidé podvědomě připravují sami sebe na možnou porážku. Přitom vyměnit sebepopření za sebedůvěru nelze ze dne na den.
Muži tohle dobře znají. Díky tomu mohou ženám, které to potřebují, pomoci. Vědí, že to chce pevné rozhodnutí, a klíč k úspěchu naleznou opět v opakování. Čím silněji se rozhodnou, tím více budou věřit, že překonají všechny překážky, a tím snadněji je začnou zdolávat. Neměly by se ptát, co smějí, spíše by hlasitě měly říkat, co chtějí, a věřit tomu. Každodenní malá vítězství postupně upevní jejich víru.
A lásku k danému muži.
3. potřeba: Být zdravé
Většina toho, co se v našem těle pokazí, souvisí s naším myšlením a emocemi. A to oběma směry: Nemocné tělo trápí naše emoce, utrápené emoce činí naše tělo nemocným. Negativní pocity vyvolávají v těle reakce, které spouštějí procesy fyzické bolesti a nemoci. Psychická vyrovnanost je podstatou zdravé existence (více o tom v magazínu Jak vypnout negativní myšlení).
Být vyrovnaným člověkem znamená s každým ránem se těšit na cokoli, co nám je příjemné, začít se usmívat s probuzením. Otevřít den úsměvem nás nic nestojí. Když dáme hned na začátku dne prostor negativním myšlenkám, okamžitě začnou růst. Věnujme pozornost tomu, čemu dáváme prostor. Co má dostatek prostoru, roste.
Ženy dobře vědí, že cítit se smutně nebo být na sebe přímo naštvaná vyvolává všeobecný nesoulad. Zdravé je nehodnotit se a nepojmenovávat pocit. Nicméně umět odolávat lidem s obtížnou energií stojí mnoho sil, a zejména ty ženy, do nichž se ostatní trefují, s tím mají fatální problém. Vědí, že je nezbytné ladit se do maximální pohody, tím si člověk vytvoří štít, který jej chrání. Chce to ale neztrácet se v zátěžových momentech, naopak nacházet své silnější Já, nastartovat vnitřní pozitivní zdroj a čerpat z něj pro překonání nepřízně.
Správný muž po boku tohle umí podpořit. Motivuje ženu dobře se starat o své tělo, uzdravovat se úsměvem a radostí. Mít se ráda taková, jaká je, a stále se snažit být lepší a vnitřně růst. Kvůli němu… vlastně, ve výsledku kvůli sobě.
4. potřeba: Mít s kým sdílet
Sdílení je ekvivalentem přátelství. Pěstovat přátelství je jednou ze základních potřeb ženského bytí. Mít s kým sdílet starosti, které se tím stávají menší, a radost, jež díky sdílení mnohonásobně vzroste. Umět dávat a umět přijímat. Umět naslouchat a poradit. Pochválit a nehanět.
Mít někoho, kdo je naladěný na stejnou vlnu, tempo a vnímání světa. Mít se s kým smát až k...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům