Proč mít vyřešenou minulost: O osudu převozníků, kteří pomohou a za to platí

Prožívala utrpení. Ošklivě ji opustil.

Schoulila se do mé náruče. Co jí scházelo, to jsem jí dal. Co on neměl, na to jsem dbal. Zamiloval jsem se. Abych zachránil ji i sebe – od samoty.

Byl jsem tak šťastný. Tak užitečný. Tak plný života, obětování se, společných plánů.

— Střih v čase

Kde jsem udělal chybu? Proč mi jednoho dne oznámila, že má jiného? Jak může říct, že jeho miluje a nikdy nemilovala? Vždyť jsme přece byli tak šťastni…

Jak to špatné zvrátit? Jak to dobré vrátit? Jak to celé pochopit?

Čím více nemůžeme najít přesnou odpověď v lidech kolem sebe, tím jistější si musíme být, že je v nás. I v tomto strašném případě, který je normálním osudem převozníků.

Převozník je osoba, která druhého převáží ze břehu na břeh. Urychlí jeho přesun přes řeku, který by jinak trval déle a stál by mnoho sil. Ve vztazích takto převážíme jiné vlastní dřinou od neštěstí ke štěstí. Od bezradnosti k cestě. Od negativní minulosti do pozitivní budoucnosti. A stejně jako převozníci na řekách zůstáváme ve své loďce nakonec sami – jen co pasažér vystoupí na druhém břehu. Být převozníkem je ta nejtěžší profese na světě. Za tu službu totiž neplatí zákazník, ale převozník sám. Svým zdravím, zlomeným srdcem a narušenou důvěrou v lidi, ve vztahy.

Převozníci proklínají nebesa. Domnívají se, že za dobrotu, kterou druhým poskytli, sklidili jen hořkost. Jako kdyby ji z druhých tak dlouho vytahovala, až v nich samotných zůstala a zakysala. Téměř vždy se převozníci ptají, co dobrého na tom celém vlastně bylo. Na všem něco pozitivního je. I na tom, když z Vás někdo udělá převozníka. Že si totiž začnete dávat majzla i bacha, abyste tuto chybu ještě někdy opakovali.

Převoznictví je trestem pro ty, kdo honem vstupují do vztahu s člověkem, který nemá vyřešený ten minulý. Jakmile má srdce jinde nebo pouze na půl cesty k Vám, není to žádný partner. Je-li v této chvíli – snad ze slabosti, snad z touhy po zapomnění, snad z vlastního zlého úmyslu ublížit Vám – zatlačen do pozice partnera, sám nedělá správnou věc. Je totiž odtažen od dveří, které vedou do minulosti a které ještě nestihl zavřít. Ano, ty dveře zůstaly otevřené. A jestliže souběžně otevřeme dveře do budoucnosti, co se stane, milí fyzikové? Nastane průvan. Minulost začne proudit do budoucnosti, do každého dne, který prožíváme. Možná i aniž by to ten druhý chtěl, vzpomínky na předchozí vztah se mu neustále vracejí – je to cítit z jeho temných slov, z nepřítomného pohledu, z objetí, které je chladné, odosobněné. I kdyby se ve vztahu s námi snažil dělat správnou věc, nebude ji dělat správně. Protože jediná správná věc, kterou musí udělat správně, je požádat nás o chvíli času na to, aby se mohl pustit našich rukou a odběhl zabouchnout ty staré dveře.

Dělat správné věci je vždycky důležitější než dělat věci správně. Uvědomme si, že lidé se srdcem v minulosti nepotřebují v našem vztahu líbat správně, objímat správně, prožívat společné víkendy správně. Oni se především potřebují vymanit z toho, co je zranilo. Doléčit si ránu. Chce to čas. Nelze předstírat, že žádná rána už v srdci není, když je. Rozveselit zraněného je možné na chvíli, ne na pořád. Protože nezahojená rána stále bolí. A i když už žádnou...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům