Přemýšleli jste někdy o tom, co je vlastně zdraví?
V západní kultuře je zdraví chápáno jako nepřítomnost nemoci.
Podle východní filozofie je zdravím užívání si plnosti života.
Odlišný je také přístup ke zdraví.
V západní kultuře chtějí mít lékaři univerzální rady a medikamenty. Věří, že jedno může být dobré pro všechny. Ale má to háček: Jak se potom západ vyrovnává s faktem, že všichni nejsme stejní?
Východní učení a moudrosti napříč kulturami, typicky Ajurvéda, přemýšlí o každém jedinci jinak. Vnímá rozdílnosti. A to dokonce rozdílnosti v každé osobě během jediného dne. Co tím myslím?
Všimli jste si, jak na stejnou situaci reagují různí lidé odlišně? Představme si tři přátele v jednom autě, kteří se zasekli v dopravní koloně.
Pan V. je na místě spolujezdce. Znervózní, překotně se dívá na hodinky a neklidně si hraje s kravatou. Boj se odehrává v něm. V duchu si opakuje: “Jestli se to nerozjede, tak se bojím, že zmeškám důležitou schůzku.” (Pokud jste tento typ, nevěšte hlavu, klasickým příkladem této osobnosti jsou Woody Allen nebo Audrey Hepburn.)
Paní P. řídí auto. Neustále troubí a křičí z okýnka: “Kdyby tu nejeli pitomci, tak bychom nejeli pozdě. Hněte se!” Emocím dává průchod. (Klasickým příkladem této osobnosti mohou být Mel Gibson nebo Madonna.)
Slečna K. je na zadním sedadle. Dívá se nepřítomně z okýnka a odevzdaně sleduje chodce. Jen si povzdechne: “Proč se tohle stane vždycky mně?” (Klasickým příkladem této osobnosti jsou Sophia Loren nebo Oprah Winfrey.)
Komu se podobáte Vy?
V neočekávané zátěžové situaci, mezi které patří hlavně časový pres, naše okamžitá stresová reakce ukazuje naši vrozenou...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům