6 produktivních rituálů, které ráno pomáhají, aby se vydařil celý den

Motto: Nebojme se neúspěchů. Neúspěchy nás školí více než úspěchy. Každý neúspěch říká: “Jsem jen odklad. Nejsem porážka.”

Stane se Vám, že ráno vstáváte bez energie, zato v napětí?

Že v práci nestíháte a domů se vracíte vyčerpaní, bez chuti?

Že starostmi nemůžete usnout a budíte se tedy ráno znovu nedobití, bez energie?

Co v tomto kruhu únavy něco změnit?

“Zatímco jiní lidé sní své sny, já na nich pracuji,” řekl roku 1724, když mu bylo 18 let, Benjamin Franklin (1706 – 1790), syn chudého mydláře, který se vzdělával sám, autodidakticky. Například italštinu se učil tak, že hrál s kamarádem šachy. Měli domluvu, že kdo prohraje, naučí se dlouhý italský text. “Buď si zlepším logiku (vyhraji šachy), nebo slovní zásobu (jazyka),” říkal před každou partií muž, který si už ve svých 20 letech otevřel tiskárnu, knihkupectví a papírnictví. Ve 34 letech založil Pensylvánskou univerzitu.

Byla to jiná doba, mávnete asi rukou. Ale když nahlédneme do Franklinova diáře, zjistíme, že má mnoho společného s ostatními produktivními lidmi:

1. Vstávají dříve

“Každý den začíná ránem a to, jak využijete ráno, rozhoduje o tom, jak využijete celý den,” napsal Franklin. Jako kdyby to četli spisovatel Ernest Hemingway (1899 – 1961) nebo úspěšní současníci: šéf Applu Tim Cook, šéfka Pepsi Indra Nooyi, zakladatel Twitteru nebo Square Jack Dorsey totiž vstávají mezi čtvrtou a půl šestou ráno. “Když ostatní ve svých pohodlných postelích ještě sní o tom, jak jednou určitě porazí titány, já jsem už vzhůru,” říká šéf Starbucks Howard Schulz, který má budíček nastavený na 4:44.

Co natolik důležitého tak brzy dělá?

2. Rozhodují, co ten den udělají

Tomáš Baťa to, kvůli čemu vstává dříve, nazýval “můj čas”. “Představuji si svůj den. Všechny cíle, metody, kterými jich dosáhnu, i motivace, které mě poženou. A to vše, ještě než den pořádně začne…” Baťa si to...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům