“Promiň” jako háček aneb 3 podmínky broušení briliantu

“Promiň,” řekl.

Výrobci džusu by řekli, že je to slovo-koncentrát.

V 6 písmenech bylo obsaženo: Přiznávám chybu + Lituji jí + Napravím ji.

Přesto je to slovo, které ne vždy stačí. Promiň se říká, když do někoho vrazíte na ulici, ne když někomu zlomíte srdce.

Na druhou stranu promiň znamená: Udělal jsem chybu a uvědomuji si ji. Uvědomuji si ji, protože jsem zmoudřel a chybu, kterou jsem udělal, nyní vidím. Neopakoval bych ji. Vím, jak mě samotného bolí. I jak bolí Tebe. Proč bych ji měl opakovat?

Promiň je slovo plné energie. Hřeje toho, komu je adresováno. Zčásti je zadostiučiněním, zčásti nadějí. Pořád ale platí: Proč dáváte jednomu člověku druhou šanci, když tolik lidí čeká na tu první?

Povím Vám, proč je o tom dobré uvažovat. Protože i ti, kdo čekají na první šanci, jsou lidé. A všichni lidé chybují. Ale ne všichni si své chyby uvědomují.

Jen ti, kdo si své chyby uvědomují, jsou schopni je neopakovat – a tím posunout sebe a nakonec i vztah, který spolu máte.

Jak píšu v tištěném magazínu FC, vztah je jako most o dvou pilířích. Pokud první pilíř přizná chybu a požádá o trochu malty na vyspravení spáry, není to ke škodě mostu. Most to neoslabí, naopak posílí.

Dokázali byste v tomto vidět nádherný briliant?
Dokázali byste v tomto vidět nádherný briliant?

Poznáte tohle? Vězte, je to diamant. Ale v surovém stavu – tak vypadá, když se vytěží ze země. Takoví jsme všichni, když se narodíme.

Ano, zdá se nezajímavý, má spoustu kazů a je možné ho vyhodit. Anebo je možné...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům