Nezaručuji, že to druzí ocení hned. Někteří to docení až časem. To však nic nemění na tom, že následující činy jsou nedocenitelné. Protože jsou v dnešním světě vzácné.
Už dalajlama řekl: „Lidské srdce má hodnotu teprve tehdy, když dokáže rozdávat.“ V knize ZNOVUZROZENÍ, která ukazuje, jak změnit vlastní život z pohledu psychologie, psychoterapie a psychoimunologie, však apeluji, že právě srdce, které se naučí hlavně dávat, nemusí mít snadný život. Může do vztahů přitahovat lidi, kteří jsou naučeni jenom brát. Pak takové srdce, které hlavně dává, musí mít v zájmu vlastní sebezáchovy nastavenou mez, protože ti, kteří jenom berou, žádné meze nemají.
(Nakonec, sestavil jsem samostatný kurz Jak si nastavit osobní hranice, kde objasňuji, jak nerezignovat na dobré srdce, ale současně se umět chránit před zneužíváním, ale i pohrdáním těmi, kteří si dobrého srdce ve vztazích všeho typu, včetně pracovních nebo rodinných, neváží.)
Pokud s osobními mezemi problém nemáte, tady je pět způsobů, které Vás učiní vpravdě nenahraditelnými. A to zejména v situacích, kdy je snadné druhého odmítnout či „nemít na něj čas“ a kdy druzí také často zůstávají osamělí. Právě tehdy může vyniknout Vaše pomoc, která se může zdát jako nic, ale v těžkých chvílích znamená pro člověka úplně všechno. A to především:
1. Být k dispozici pro vyslechnutí
Ano, být vrbou. Ne nutně mluvit, jen naslouchat. Už to pomáhá druhému ulevit. Naslouchání je totiž součástí sdílení.
Strach, bolest, křivda, vlastní selhání, to všechno tíží. Trpící člověk by rád to břímě sňal. Sdílení je jedním z prostředků. Je to jako pomoci člověku s břemenem. Těžkost se stane poloviční.
Naslouchání opravdu vypadá jako nic. Jenže už fakt, že druhého nesoudíte, že se mu snad i snažíte porozumět, že s ním soucítíte, že mu věnujete čas – kus života, který Vám už nikdo nevrátí zpátky, to všechno ulevuje. Říká to druhému: Záleží na Tobě, jsi důležitý člověk, svěř se.
V knize ZNOVUZROZENÍ hovořím o zesílení intimního vztahu. Tím není myšlen sex. Intimní vztah není jen o tom smět se svléknout, odhalit své slabiny, svěřit se druhému tělesně a nesklidit pro svou neobratnost posměch. Skutečně intimní vztah je emoční. Je o tom smět se „vysvléknout“ emočně „donaha“, obnažit všechny své bolesti a trápení, a přitom nesklidit posměch.
Zesilování intimního vztahu podporuje důvěru. I tak není samozřejmé, že nedojde ke zranění. O to je vzácnější, když svěřenou jizvu nesdělíte dál. Nebo když křehkost, kterou Vám druhý sdělil, jednou neobrátíte proti němu. Pamatujte: Otevřít se s nějakou zranitelností chce odvahu. Nezneužijete-li ji, jste v dnešním světě ojedinělí a nedocenitelní.
2. Být k dispozici pro pomoc
Toto je už víc než jen o naslouchání. A je to i víc než jen o mluvení. Je to totiž o účinném činu. O změně situace člověka.
V knize ZNOVUZROZENÍ zdůrazňuji rozdíl mezi empatií a soucitem. Empatie znamená vcítit se do člověka. Soucit je ale víc – znamená nejen vcítit se do situace člověka, ale pokusit se ji také změnit. V knize to vysvětluji na příkladu muže, kterého v lese zavalí strom. Empatie znamená politovat ho, sdílet jeho hoře a popřát mu co nejvíc houževnatosti. Soucit znamená zapojit vlastní síly a ten strom z toho muže odtáhnout – a to PRÁVĚ PROTO, že se dokážeme vcítit do jeho pocitů. PRÁVĚ TO nám nedovoluje jen tak odejít. Jednáme, jako bychom byli na jeho místě.
A o tom je skutečné přátelství (nejen mezi kamarády, ale i v rodinných, pracovních či partnerských vztazích). Naslouchání emočně uleví, ale aktivní čin dokáže změnit reálnou situaci člověka.
3. Poskytovat lásku a loajalitu
Mít člověka rád bezpodmínečně, to je výzva, na které mnohé vztahy shoří. Bezpodmínečně znamená bez podmínek. Tedy i tehdy, když člověk selhává, když neuposlechl našeho doporučení...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům