Jak uvěřit v lepší budoucnost podle dalajlamy

Je to jedna z nejčastějších otázek, které dostávám: „Kde vzít naději, že bude lépe, když je špatně?“

Souvisí i s mým článkem 7 odstínů vnitřní tmy aneb Jak čelit depresi v cizí mysli. A je základem mé nové knihy ZNOVUZROZENÍ.

Sám jsem tu otázku bolestivě prociťoval jako dítě. Narozený 30. srpna, a tedy nejmladší a nejmenší v celé škole, jsem byl v první třídě terčem posměchu a bez odvahy mít smělé cíle. Byl jsem přesvědčen, že tento můj stav se nikdy nezmění – nejde-li změnit datum narození. A pak mi bylo ještě hůř, když jsem otevřel Příběhy pana Broučka a četl: „Sláb je ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo má jen malý cíl.“ Pěkně děkuji, pane Svatopluku Čechu, takže ještě ke všemu jsem „slabý a malý“. Jak bych tedy mohl začít mít velké cíle? Jak uvěřit v sebe, v budoucnost, v život?

A pak se to stalo. Do Prahy přijel dalajlama. Byl jsem v hledišti, kterému bylo dovoleno pokládat dotazy. Můj zněl: „Může i slabý a malý tvor dosáhnout velkých věcí?“ Dalajlama se usmál a řekl: „Pokud, chlapče, nevěříš, že by trpaslík mohl potrápit obra, zkus usnout v jedné místnosti s komárem.“

Co můžeme a nemůžeme ovlivnit

Dalajlama mi jako první řekl, že můj život není to, co se mi děje, ale to, jak si to vykládám, jak to interpretuji, jak k tomu přistupuji. „Co se Ti děje, nemůžeš vždy ovlivnit. Jak k tomu přistupuješ, však můžeš ovlivnit vždy. Klíč je, chlapče, v Tobě. V tom, zda jsi už porozuměl příčiněsmyslu svého trápení. Trápení je totiž největší učitel v životě. Co člověk odmítá pochopit rozumem, to se musí naučit bolestí – to si musí protrpět.“

Dalajlama říká: „Příčina lidského trápení není v okolnostech, ale v tom, jak k nim člověk přistupuje. Problémy buď mají řešení, a pak nemá smysl dělat si starosti, nebo řešení nemají, a pak dělat si starosti nepomůže.“ A dodává: „Smysl trápení tedy není jen v řešení okolností, ale také v naučení se řešit sebe sama. Proč se bojím? Proč si nevěřím? Proč o sobě pochybuji? Proč si předem vytvářím jen nejčernější scénáře? Proč si ubírám odvahu, naději, sílu?“

V knize ZNOVUZROZENÍ proto ukazuji nejen psychologické a psychoterapeutické metody změny člověka, ale také metody psychoimunologické – aby člověk vnímal svou psychiku, jejíž stav je přímo spjatý se stavem jeho imunity. Ano, psyché (duše) a soma (tělo) jsou spojenými nádobami psychosomatiky. Dlouhodobé vnitřní trápení dokáže podlomit člověku i fyzické zdraví. A tomu se knihou ZNOVUZROZENÍ snažím zabránit – nejsme-li dlouhodobě spokojeni se svým životem, stačí ho změnit, ne zničit. Stačí vědět jak a dopřát si čas – jeden jediný rok.

Mentální desatero

Dalajlama učí...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům