Co (ne)potřebuje Váš mozek aneb Proč život není složitý, to jen my si ho komplikujeme

Poznáte, kdy je Váš mozek unavený?

Víte, jak ho nejrychleji stimulovat?

Jak vůbec funguje?

Každý úspěch začíná v hlavě. Odhodláním, rozhodnutím, pokynem k činu – ale i nečinu. K dostatečné práci – ale i adekvátnímu odpočinku. Být co nejvíce svěží, pozitivní, proaktivní – to všechno můžeme ovlivnit. Povíme si jak.

(Re)start

Máte potíže s usínáním? Marníte čas převalováním se, a čím déle nemůžete usnout, tím více se znepokojujete a myslíte na věci, které Vás probouzejí ještě víc?

Stejně tak – máte potíže se vstáváním? Utíká Vám čas tím, že nejste schopni se pořádně nastartovat, nakopnout, pustit do energické práce?

Pohlédneme-li hluboko do těla, zjistíme, že naše usínání i probouzení řídí hormony. A v obou případech pomáhá cvičení. Pozor – nemusí být fyzické.

Dechové cvičení před spaním pomáhá uvolnit celé tělo a vyčistit mysl tím, že se začneme soustředit pouze na rytmus dechu – ne na problémy. S myslí, která není v křeči, jsme lépe připraveni spát.

Pohyb po probuzení naopak pomáhá mozek okysličit. Hlavně aerobní sportovní aktivity rozproudí metabolismus, energii a dobrou náladu.

Obecně platí: Čím déle s cvičením váháme, tím více mozek unavujeme.

Signál jménem serotonin

Jak píšu v tištěném magazínu FC, lidé často propadají iluzi, že čím déle pracují, tím více udělají. Ve skutečnosti čím déle pracují, tím roste riziko ztráty výkonnosti, a naopak zvyšování chybovosti, aniž to člověk postřehne.

“Co se to děje? Proč mi to nemyslí, i když se tolik snažím?”

Unavenost nebo přetíženost mozku provází nedostatek serotoninu v těle. Tento hormon pomáhá udržovat mozek v rovnováze. Jakmile tuto rovnováhu narušujeme...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům