Co děláte jako první aktivitu, když se ráno probudíte?
V mých denících je první položka už roky stejná: Děkuji vodě.
Považujete mě za blázna? Tak já Vám to objasním.
Můj večerní a ranní rituál
Večer si vezmu čtyři dvoudecilitrové skleničky a naplním je kohoutkovou vodou. Přes noc ji nechám odstát, aby se jednak vypařilo vše, co ve vodě být nemá (chemie), a jednak aby se teplota ustálila na pokojové hodnotě.
A když ráno vstane, ty čtyři sklenky postupně a velmi pomalu vypiju. Při tom si uvědomuji, co právě dělám. Že piju něco, za co bych měl být vděčný; něco, co mi pomůže.
Připadá Vám voda obyčejná? A to i přesto, že naše organismy tvoří ze tří čtvrtin? Tak já Vám něco o vodě povím, abyste si uvědomili, jak výjimečná je ona i my. Ostatně, to, co Vám popíšu, si připomínám celou tu minutu, co ji po ránu piju.
CO je vlastně v nás?
Voda je nejrozšířenější látkou na světě. Je všude. I v železe.
Je měkká a poddajná, zároveň tak silná, že rozláme skálu. Voda má totiž velkou trpělivost.
Každé ráno si při pití vody připomínám, že měkké dokáže zdolat tvrdé. Už staří Seveřané nalévali vodu do trhlin ve skalách. Jak zmrzla, začala se roztahovat a v pórech a kapilárách vyvinula tak obrovský tlak, až skálu rozlomila. Tak člověk získal kámen. Když začne klíčit zrno – ve skutečnosti něco tak křehkého, co rozdupneme botou –, dokáže prorůst zeminou i asfaltem. Právě voda mu pomáhá dosáhnout tlaku až 400 atmosfér. Ostatně, tento tlak pomáhá vodě překonat i zemskou přitažlivost. Díky tomu tak vystoupá kapilárami stromů až do korun a vyživí listy.
Voda má hned po rtuti nejvyšší povrchové napětí. Nebýt toho, některé druhy hmyzu by se nemohly pohybovat po vodní hladině. A nepřežily by rostliny, protože by v sobě nemohly distribuovat živiny a stavební látky.
Voda je všude a neztrácí se. Jako jediná existuje ve třech skupenstvích – kapalném, plynném i pevném. Díky tomu je nezničitelná. Můžeme ji vyvařit, zmrazit, ale bude tu pořád. Jen v jiné podobě. Ale trvale. Pro nás.
Na rozdíl od ostatních kapalných látek voda při minusových teplotách zvětšuje objem a naopak při plusových teplotách objem snižuje. V plynné formě je jednou z nejlehčích, v kapalné jednou z nejhustších, v pevné opět jednou z nejlehčích. Podle zákonů fyziky by všechno mělo být opačně. Vědci si marně lámou hlavu i nad tím, proč má voda největší hustotu zrovna při teplotě 3,98 stupně Celsia. Netuší, kdo to tak stanovil, vědí však, jaký to má smysl. Jedině tak voda nikdy nezmrzne v celé hloubce oceánů a jezer, pokaždé někde a někudy probíhá distribuce kyslíku do větších hloubek – k živočichům, kteří by jinak nepřežili.
Stručně řečeno: Voda má nejvíce anomálií ze všech látek v přírodě. Nebýt všech těchto anomálií, není život. A tohle nás tvoří ze tří čtvrtin…
CO v nás způsobuje?
Voda je nejsilnější přírodní rozpouštědlo. I když se ji už desetiletí snažíme znečistit a otrávit, ona má samočisticí schopnost. A pomáhá uzdravovat i nás.
I v magazínu FC zdůrazňuji, že pomáhá léčit
- bolesti hlavy i těla
- problémy se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům