Dovolená s návratem v čase: Vlakem za jiným životem

Když se chystáte do vlaku, na co hlavně myslíte? Nezapomenout si něco na čtení? Mít správnou hudbu do uší? Nějak zabít čas, než se dostanete do cíle?

A teď si představte jiné cestování vlakem. Kolem Vás se odvíjí film jako na plátně. Pořád je okny vidět něco, co stojí za zhlédnutí. Vlakem totiž nejedete do nějakého cíle. Už ta cesta je cíl…

Dovolenou jsme si zvykli vnímat dvěma způsoby. Buď sebou plácneme k moři a opékáme se. Nebo vezmeme ruksak na záda a poznáváme prostředí. Jenže v prvním případě toho moc nového neuvidíme a ve druhém to poznáváme příliš pomalu, respektive potřebujeme hodně času na to, abychom viděli větší kus země. Co ale poznat neturistická místa jinak? Co stihnout nasát jinou mentalitu, odlišný život, i když máme omezenou dovolenou?

Jinak než v letadle a hotelech

Pro ty, kdo jsou zvyklí jen na letadlo a hotel, je vlak jiný způsob poznávání světa. Jednak je krokem do minulosti a příležitostí zažít britské koloniální zvyky. Cesta může být ohromující i pohodlná, přes očima se střídat různorodé krajiny – od husté džungle po sopky, sledovat divokou zvěř ve svém přirozeném prostředí. To všechno můžete vidět, aniž byste opustili komfort vlakového vozu. Soupravy jsou navíc pomalé, některé svou úpravou přizpůsobené velkorysému pozorování okolí i z lůžka nebo křesla i při stolování se stříbrnými příbory v ruce.

Na výběr jsou trasy se zastávkami v pozoruhodných lokalitách. Například?

Bangkok – Singapur

Thajsko

Třeba tohle můžete vidět cestou z Bangkoku do Singapuru. Jiné Thajsko, než jakým se poslední dobou stává – narvané k prasknutí turisty.

Východní a Orientální expres funí z thajské metropole na venkov. Tam na jeden den zastavuje a pořádá se výlet k řece Kwai a památnému mostu, známému z válečného příběhu Most přes řeku Kwai. Další zastávkou je Kuala Kangsar s pěší túrou po okolí. Vlakový výlet končí v Singapuru, trvá celkem tři noci, přičemž hlavně přes den je z otevřeného vagonu nezapomenutelný výhled do okolní krajiny. Přímo na palubě se jen neohřívají, ale čerstvě připravují jídla.

Pretoria – Kapské Město

Afrika

Nebo pojďme do Jižní Afriky. Z Pretorie do Kapského Města se jede 31 hodin. Blue Train dříve hostil krále i prezidenty a je považován za pětihvězdičkový hotel na kolejích. Historie vlaku sahá až do dvacátých let minulého století, kdy se cestující z vyšší společenské třídy chtěli odlišit a odměnit po éře zlaté horečky. I povahou služeb se vracíte do koloniální éry.

Pokud se Vám železniční cestování zalíbí, z Kapského Města můžete ještě pokračovat přes hranice Jihoafrické republiky – do Botswany, Zimbabwe, Zambie a Tanzanie. Patnáctidenní cesta skončí v Dar es Salaamu.

Australská poušť

Austrálie

Nebo chcete zažít Austrálii trochu jinak? 4352 kilometrů za tři noci a čtyři dny, to je porce pro vlak Indian Pacific. Začíná se v Sydney, Adelaide nebo Perthu. Transaustralská trasa je v provozu od sedmdesátých let a umožňuje vidět, jak velká a rozmanitá Austrálie vlastně je. Každý cestující má vlastní pokoj s postelí, k dispozici je restaurační vůz a salonek. Přesto jsou hlavními...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům