Ze zmuchlaného auta u krajnice vytáhl kamarád puberťáka, kterému ještě nebylo osmnáct a auto sebral tátovi. Lékaři chlapci řekli, že už nikdy nebude chodit.
V nemocnici ho kamarád navštěvoval se svou -náctiletou dcerou. Kluk, vyčítající životu takový osud, se uzavřel do sebe. Kamarádova dcera ho jediná podpořila:
“Naprosto Tě chápu. Taky mám spoustu snů a osud mi je neplní. Nikdo jiný mi je nechce splnit. Nikdo jiný je se mnou nechce prožívat.” Načež vypočítávala, kam by se v životě chtěla podívat, ale nemá nikoho po svém boku.
Toho chlapce to nakoplo. Začal cvičit. Muži toho často pro druhé dokážou udělat víc než pro sebe, ale – musejí chtít.
V sobotu 7. 7. se on a ona brali. On k oltáři DOŠEL.
Aspirace versus inspirace
Co toho chlapce, procházejícího peklem, přimělo nezastavit, nerezignovat, ale pokračovat, a tím z pekla vyjít? Inspirace.
Motivace, která má sílu druhého změnit, se rozlišuje na aspiraci a inspiraci. Aspirace je, když někoho motivujete, aby si koupil permanentku do fitka. Jenže aspirace sama o sobě změnu nezajistí. Inspirace je, když někoho motivujete, aby do toho fitka denně chodil.
Dívka toho chlapce inspirovala. Respektive zajistila, aby se inspirovala sám – představou, co všechno by se v dívčině životě mohlo změnit, kdyby se změnil on sám.
Otázky přinášejí odpovědi
Víte, že v magazínu FC rád kladu otázky. Jsou jako světlo, kterým posvítím v tunelu. Nemusím říkat správné odpovědi, ani nechci. Co je správné pro Vás, sami “uvidíte”. Odpovědi jsou vždycky ve Vás.
Vzpomeňte si na to, kdykoli se Vám zdá, že nevíte, kudy kam. Otázky vyvolávají myšlenky. Myšlenky vedou k činům. Činy definují charakter. A síla charakteru je to, co Vás provede každým peklem – ať je to dílčí neúspěch v práci, nebo bolestivý zásah v soukromí.
Ačkoli je každý případ jiný, pokusím se zformulovat univerzální otázky, které mohou pomoci v “pekelných” chvílích.
1. Kvůli čemu bychom teď mohli být šťastní, kdybychom chtěli?
Kdyby Vám to, co Vás trápí, teď svěřil Váš nejlepší přítel a požádal o povzbuzení, co byste mu řekli? Jistě byste našli pozitivní zrníčko. Proč ho tedy nemůžete najít sami pro sebe?
Je to prosté. Chybí Vám nadhled. Máte pocit, že jste se ztratili v hlubokém lese. Když se však na Váš zmatek dívá někdo z nadhledu, z hory nebo vrtulníku, zřetelně vidí cestu, kterou byste lesem mohli jít.
Šťastní lidé nejsou ti, kterým se neděje nic zlého, ale ti, kteří v tom, co prožívají, dokážou najít to dobré.
Potkávám mnoho lidí, kteří se hroutí ze špatného pracovního výsledku a jen proto život považují za špatný, a přitom je doma čekají zdravé děti.
Zkusme, místo trvalého zaměřování se na špatné, zodpovědět tyto pomocné otázky:
- Co dobrého je na mém životě?
- Jakou zkušenost/ponaučení si z toho špatného odnáším?
- Čeho se díky dnešku už příště vyvaruju?
2. Jaký problém nemáme a můžeme za to být vděční?
Nelze mít pozitivní život s negativními myšlenkami. Změnit energii a nahradit negativní myšlenky pozitivními lze mnoha způsoby (více v aktuálním magazínu FC Jak si udržet pozitivní myšlení). Všechny vedou ke změně energie – ke schopnosti usmát se, právě když život není snadný nebo tak dokonalý, jak jsme si plánovali.
Pozitivní energie vede k pozitivním myšlenkám, pozitivní myšlenky k pozitivním činům a pozitivní činy k pozitivním výsledkům, které následně posilují pozitivní energii a celý kruh se tím uzavírá a zefektivňuje.
A mnohdy stačí jen si uvědomit jak to dobro, které prožíváme (viz 1. otázka), tak to špatné, co neprožíváme.
S odpovědí na tuto otázku je zpravidla spojeno uvědomění, že to špatné, co neprožíváme my, prožívá někdo jiný. Jsme-li již pozitivně naladěni, napadne nás tomu člověku pomoci. Tím se naše pozitivní myšlenky mohou změnit v pozitivní čin a pozitivní výsledek, který naší “pekelné” současnosti dá dokonce smysl, hodnotu a užitečnost.
3. Čeho se zbytečně držíme a měli bychom se toho pustit?
Prožíváte negativní křeč? Špatná myšlenka, která Vás trápí, se neustále vrací? I v noci se budíte uvědoměním, co všechno nemáte a chtěli byste mít, respektive co všechno máte a nechtěli byste mít?
Jako byste sami sobě byli největším nepřítelem, negativním našeptávačem. Zkuste to vzít z opačného konce. Místo ponižování se za to, čeho jste nedosáhli, se začněte oceňovat za to, čeho jste kdy dosáhli.
Negativní křeč povolí. Ve svých očích zdaleka nebudete outsidery. Všichni máte něco, za co se můžete ocenit. Protože všichni máte za sebou mnoho chyb. Nesledujte jen to, že jste je udělali, ale také to, že jste je...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům