Jak ustát Zloděje dobré energie

Řekne nebo provede Vám něco bolestného – a Vy na to “musíte” myslet.

Důvěřujete mu, obětujete se pro něj – a on Vaši důvěru zrazuje, Vaši oběť znevažuje.

Spoléháte na jeho pomoc, zastání, opětování – a nic z toho se Vám nevrací.

Cítíte, že je Vám hůř. Myslíte si, že selháváte. Že mu to špatně vysvětlujete nebo pro něj dost neznamenáte. Trápíte se, proč svět tak oplácí. Proč se tohle musí dít právě Vám.

Takový bývá střet se Zlodějem. S osobou, která nás připravuje o dobrou energii. Nebo si to alespoň myslíme.

Kdo četl některou z mých knih, ví, že ve všech obracím čtenáře do jeho vnitřního světa. Učím ho více hledat světlo v sobě než u druhých, nesnažit se vázat na vnější prostředí a být na něm závislý. Také na případu Zloděje energie si ukážeme pravou příčinu i řešení. Ačkoli jen v omezené míře. Kompletní metodiku najdete ve Vánočním Speciálu.

KDO skutečně mi bere energii

První důležité uvědomění: Když se rozhlédneme, uvidíme mnoho lidí, na něž tatáž osoba může negativně působit. Proč ji ale někteří z těchto lidí snášejí dobře? Proč si její konání neberou osobně? Proč nad ní ležérně mávají rukou a odpojují se od jejích slov a činů?

Protože podstata úspěšného odebrání dobré energie netkví v té osobě. U ní začíná pouze spouštěč, který se projeví nebo neprojeví změnou myšlení či chování v nás. Jinými slovy: To v nás jsou vnitřní Kritici, kteří se narážkou vnějšího Zloděje probudí a rozmluví v naší hlavě. Říká se jim Sabotéři. Jsou to naše vnitřní hlasy, zpochybňovače. Psychologie jich rozeznává deset. Jmenovitě jde o: Soudce, Perfekcionistu, Oběť, Předhazovače, Robota, Materialistu, Bázlivce, Neuspokojence, Dozorce a Útěkáře (detailně popsáni v magazínu Jak pracovat se stresem).

To oni spotřebovávají naši dobrou energii. To oni nám vracejí špatnou. Jejich fungování si můžeme představit na principu dechu. Ujídají nám kyslík a vydechují směs, která nás v principu otravuje. To oni v nás rozvíjejí pochybnosti o sobě a vytvářejí asociační zkratku do naší minulosti nebo dětství, kdy jsme pro někoho (rodiče, učitele, kamaráda) nebyli dost dobří a byli jsme za to trestáni (detailně popsáno také v knize Čtyři prány štěstí).

Jak bojovat se Zloději i Sabotéry

Doporučení, která teď vyslovím, se v první chvíli zdají nesplnitelná a nezvládnutelná. A to zejména tehdy, když jsou naši Sabotéři stále u mikrofonu a mají slovo:

  1. Přijmout omluvy, které nikdy nedorazily.
  2. Odpustit sobě, aniž jsme cokoli špatného provedli.
  3. Porozumět tomu, proč se někteří známí i neznámí lidé takto chovají – proč je pro ně snazší ublížit, neřešit nebo beze slova vysvětlení odejít, aniž by nám sdělili své PROČ
  4. Nebrat si to osobně
  5. Kompenzovat (vypouštět) špatnou energii a nahrazovat ji dobrou

Všechny techniky učím ve Vánočním Speciálu. Hodí se totiž v každém případě. I tehdy, když Vás trápí hororová sdělení v televizi. I tehdy, když Vás přepadne strach, pochybnost přecházející v úzkost nebo trauma. I tehdy, když myslíte, že si “sami nemůžete pomoci”. Prostě vždy, když převezmou slovo Sabotéři ve Vaší hlavě, kteří Vám zdůrazňují, že něco nezvládnete – v souvislosti s prací, vztahem, zdravím, sportovním výkonem, čímkoli.

Pokud pod stromečkem NEnajdete Vánoční Speciál, pomoc do těžkých chvil, neboť není nikdo, kdo by Vám ho daroval, prosím, nechte si projít hlavou tři následující uvědomění:

1. Nauč se Zloděje rozeznávat

“Nesluší Ti to.”

Stačí tak málo.

A pohrdavý ukazovák té osoby je zabodnut směrem k nám. My okamžitě vnímáme svůj outfit jako špatný a hledáme na něm chybu. Přitom motivace k té větě může být jiná než upozornit nás na nedostatek. Skutečný úmysl může být: přesvědčit nás o nedostatku.

Zloděje energie mnozí z nás špatně rozpoznávají, protože sledují jeho pomyslný vyčítavý nebo posměšný ukazovák, který ukazuje na nás. Nenapadne nás, že když někdo pronese “Nelíbí se mi, jak se oblékáš”, říká tím informaci o sobě, o svých preferencích, o všem, co ON nemá rád, s čím se ON neumí vyrovnat, co ON neumí přijmout. Ano, je to jeden hlas z osmi miliard na světě. Ale nás ochromuje, protože každou kritiku nebo odsouzení své osoby již od dětství vnímáme jako “špatnou známku”, kterou “si máme opravit”. Vůbec nás nenapadne, že “učitel” (v přeneseném slova smyslu, kdy se vrátíme do dětství) má možná špatný den, že bojuje se svými draky, že také chybuje, protože i on je člověk…

A druhý problém. Největší šanci nám ublížit má ten, komu důvěřujeme, koho milujeme, zkrátka na jehož slově nebo činu nám záleží. Takový nám slovem/činem nejsnáze ublíží.

Psychologie v tomto mluví o motýlech a růžích. Motýlům totiž nejvíce trhají křídla ti, jimž motýli s důvěrou sednou na dlaň. Po růžích nejvíce šlapou ti, kterým růže nastavují svůj křehký květ. Podobně pouliční lampy rozbíjejí kamenem ti, k nimž se tyto lampy sklánějí.

Vnímejme změnu své energie. Je rozdíl, když nás někdo empaticky upozorní na chybu, a když nás kvůli údajné chybě srazí. Chyba není důvodem ke sražení člověka, protože člověk je chybující bytost, kupí chyby, tudíž by poté ze...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům