Ritz-Carlton otevřen ve Vídni a chce do Prahy. Politici mu nabízejí sedm historických domů

Ritz a Carlton, slyšíte zvuk luxusu a tradice? Je to visačka špičkového hotelnictví. Spojený řetězec Ritz-Carlton expanduje do střední Evropy. 27. srpna bude pětihvězdičkový Ritz-Carlton otevřen ve Vídni na slavné Ringstrasse. Řetězec touží po výjimečných historických lokalitách a pochopitelně hází očima také po Praze, srdci Evropy. Už před více než deseti lety si Ritz-Carlton vyhlédl lokalitu a naši politici, k zahraničnímu kapitálu vstřícní, mu od té doby nabízejí dokonce více domů, než původně chtěl. Rovnou sedm. Proti jsou památkáři.

Ve Vídni šlo všechno jako na drátkách a my už máme první fotografie. Hotel bude mít 202 stylových pokojů a apartmá, jednu restauraci, lobby lounge, hotelový bar a krásnou střešní terasu. Prezidentské apartmá je největší ze všech 43 suitů v hotelu, kombinuje tradiční architekturu se stylovým interiérovým designem. Hotelové spa nabízejí šest terapeutických místností a dvě oddělené wellness zóny pro muže a ženy se saunou, parní lázní a vyhřívanými relaxačními lůžky. Vídeňský Ritz-Carlton je už devátým hotelem tohoto řetězce v regionu a nyní se chce koncentrovat na Prahu. Tam se ale projekční plány zadrhávají.

Politici argumentují prestiží. Praze prý stále chybějí čtyři velké pětihvězdičkové řetězce – Le Royal Meridien, Sofitel, Hyatt a Ritz-Carlton – a to je nutné dohnat. Le Royal Meridien měl vzniknout v bývalém sídle IPB na Senovážném náměstí, Sofitel v Schönkirchovském domě na Národní třídě a Ritz-Carlton v domě U Sixtů u Staroměstského náměstí. Všechny realizace se ale odkládají. Jednou kvůli krizi, podruhé kvůli volbám, potřetí kvůli památkářům. Ritz-Carlton se v Praze angažuje již více než deset let, ale bez výsledku. Projevil zájem o někdejší Hotel U Sixtů v Celetné ulici, politici mu ihned přibalili (zřejmě slevová akce) návrh na demoliční přestavbu dalších šesti domů v Celetné, Železné a Kamzíkové ulici. Propojením všech by vznikl velký hotelový komplex (viz tmavě vybarvené budovy na plánku dole). Podle politiků je nutné využít dobrých úmyslů investora, který “chátrající domy” zvelebí. Jenže to, co chtěli politici, se vůbec nezdá památkové péči. Ta se obává nevratných kroků na pamětihodnostech. “Historická hodnota tohoto bloku domů spočívá v gotické urbanistické struktuře, která scelila starší románské objekty, pocházející již z 12. století. Všechny následující etapy výstavby, včetně socialistické, tuto historii respektovaly. Proč by právě současní politici měli domy strhnout?” diví se památkový úřad, který se zlobí také proto, že politici vyčíslují zajímavost domů jen podle blízkosti Staroměstského náměstí. “Není možné říci, že vzdálenější domy mají nižší význam. Cenu jednotlivých domů nelze odstupňovat podle toho, zda stojí na náměstí, nebo “až” v Celetné ulici – domy se od raného středověku nacházely na uzlovém bodě klíčových staroměstských komunikací a tomu vždy odpovídala jejich výpravnost a architektonická kvalita. Podobně jsou na tom domy v Železné, která tvořila důležitou spojnici mezi Staroměstským rynkem, Karolinem a Havelským městem,” dodávají památkáři s údivem, že někteří politici nemají historické povědomí, a přesto rozhodují o takových památkách.

Záměr přestavby Sixtova domu na luxusní hotel podporují...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům