EXKLUZIVNĚ PRO FC! Angelina Jolie: Proč se bála létat vrtulníkem, a stejně si ho koupila

Trvalo nám déle než sedm týdnů, abychom získali svolení k uskutečnění rozhovoru s americkou herečkou Angelinou Jolie. Pomohl nám stejný kontakt, který zajistil interview s Donaldem Trumpem začátkem tohoto roku (FC Magazín číslo 1/2012 – možno doobjednat na [email protected]). Trumpa i Jolie spojuje jedna vášeň: v helikoptérách. Oba do nich přesedli z letadel. Vysvětlují proč. Vydání FC Magazínu, které právě míří do prodeje, se touto tématikou detailně zabývá. Zjistili jsme, že ve vrtulníkovém byznysu leží obrovské peníze a nikdo toto podnikání (zatím) nerozvíjí. Důvod, proč se vyplatí, naznačila také americká herečka, která se po zdlouhavém jednání stala také tváří nového čísla FC Magazínu. Zde je překlad celého původního rozhovoru.

Úvod do děje: Angelina Jolie svému nastávajícímu manželovi Bradu Pittovi, se kterým kontroluje společný majetek v přibližné výši 37 miliard korun, zakoupila olétaný vrtulník AgustaWestland AW109 (na karoserii je ještě původní název Agusta A109) za 1,6 milionu dolarů / 33 milionů Kč. Partneři si zamilovali létání s otáčivým rototem natolik, že nás odborné postřehy paní Jolie zaujaly. Pro ještě nerozhodnuté cestovatele vrtulníkem nabízí zajímavý pohled na výhody vrtulníkového létání.

Paní Jolie, můžete popsat důvody, proč jste si pořídili vrtulník?

1. Rychlost přepravy. 2. Požitek. V automobilu mrháte čas v dopravních kolonách. A shora je fascinující výhled. Oproti letadlu se můžete snést nad střechy, stromy. Pozorovat zvěř ze zcela jiné perspektivy. Z auta ani letadla si cestu tolik neužijete.

Přemýšleli jste o letadle?

Letadlo je pouze přepravní nástroj, nic víc. Je to taková dělová koule, odněkud ji vystřelíte a někde dopadne. S vrtulníkem si můžete hrát. Může vzlétat z omezených ploch, nepotřebuje letiště. Čas, který ušetříte díky rychlosti letadla, ztratíte cestou na letiště. V oblastech chudých na letiště vůbec s nástupem do letadla nemůžete počítat. S vrtulníkem lze přistát na jakékoli vhodné ploše, například u polesí. A největší výhodou vrtulníku je větší obratnost a nízká použitelná rychlost. Pokud sledujete přírodu a něco vás zaujme, je možné okamžité nalétnutí na sledovaný objekt přizpůsobenou rychlostí. Klasická letadla jsou omezena tzv. pádovou rychlostí. I když půjde jen o rogalo, uvidíte zvěř, zabrzdíte a přistanete stejně o několik kilometrů dál. Vrtulník je v tomto flexibilní. V okamžiku, kdy se rozhodnete a zareagujete, opravdu klesnete. Třeba na metr přesně.

Takže vrtulník je pro vás spíše vyhlídkový nástroj?

Je to kombinace možností rychlého přemístění, pokud potřebujete, a pomalého pozorování, pokud se pro něj rozhodnete. V letadle mi vadí pevná křídla. Ve vrtulníku žádná křídla nejsou a z maximálně prosklené kabiny je vidět komfortněji. Je to detail, ale potěší. Co vyfotografujete z letadla?

Fotografování z vrtulníku usnadňuje i prosklené dno. Přemýšleli jste o něm, nebo byste měli závrať?

Upřímně – nepřemýšleli. Prosklenou podlahu vám vyrobí na zakázku, to znamená v nově objednaném vrtulníku. My jsme nepotřebovali nový vrtulník. Volili jsme rozumný poměr pořizovací ceny a služby. Co se týče závratě, výšek se nebojím. Natáčela jsem, zavěšená z helikoptéry nad ulicemi New Yorku, a jediné, z čeho jsem se klepala, byla zima, protože teplota byla kolem bodu mrazu a já byla jen v košili a kalhotách. Mimochodem – ta role byla původně psaná pro odolnějšího Toma Cruise....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům