Nejdražší dům za 35 miliard. Proč v něm majitel nechce bydlet?

Vycházíme z letiště v Bombaji a nepotřebujeme znát ani přesnou adresu. Stačí říct “Antilla”. Každý ví, kde je pýcha, či ostuda, města – liší se to člověk od člověka. Většina Indů, které jsme v Bombaji kontaktovali, nebyla z Antilly nadšená. Proč?

Zastavujeme v ulici Altamont Road. Věžák nejde přehlédnout. Bolí nás za krkem, jak se klene vysoko. Jeho výška je 174 metrů, tedy třikrát výš než petřínská rozhledna. Člověk by tu čekal hotel nebo administrativní prostory. Ne. Je to byt. Pro majitele, jeho ženu, tři děti, mladšího bratra a matku. A pak samozřejmě spoustu personálu, který takový mrakodrap vyžaduje (jak později zjišťujeme, je jich celkem šest set). Protože jsou zaměstnanci zasvěceni do velmi interních až intimních životních návyků nejbohatšího Inda i Asiata, fakticky příliš nesmějí ven. Jako by byli zavřeni ve Verneově Ocelovém městě. Nicméně nad tím asi příliš nepřemýšlejí, mají ve výškové budově své byty.

Čím blíže kráčíme, tím méně chápeme, jak 27 pater může jediná rodina rozumně využít. V kontrastu k tomu vnímáme pouliční chudinu, která nemá kde složit hlavu. Dochází nám, proč Indové Mukeshe Ambaního téměř nenávidí. A to při vší své víře v převtělování, tedy v praxi, že v dalším životě se narodí do svého protipólu: z největšího chuďase v největšího boháče. A Ambaní naopak. Měl by dřít bídu. Zbytek tohoto života jim však podnikatel výrazně znechucuje – už jen pohledem na tuto přehnanou rezidenci. A to má Mukesh Ambaní nejlepší léta teprve před sebou. Odhaduje se, že v roce 2014 bude vůbec nejbohatším mužem na světě. S investičním majetkem v přepočtu přesahujícím jeden a čtvrt bilionu korun. Co si postaví potom? A jaký vůbec je? A proč prý v domě vůbec nebydlí? Pátrali jsme přímo na místě…

Ambaní podniká v ropě. Má pro to předpoklady. Vystudoval chemické inženýrství a je synem obchodníka, který jako malý začínal na benzinové pumpě. Mukesh kontroluje jednu z největších ropných refinérií v Indii, v Jamnangaru. Navíc vlastní největší indickou společnosti Reliancer Industries. Její telekomunikační frakce Reliance Infocomm Limited pokrývá 1100 měst v Indii, celkem 80 000 kilometrů optických vláken nese hlasové, datové a další služby za nejnižší vstupní a provozní náklady. Dá se říci, že jeho firmy slouží lidem. Ale mrakodrapem si moc neposloužil. Upřímně – celý dům vypadá už na pohled zvláštně.

Betonový klikyhák se vine stavbou jako slavná Versaceho sinusoida. Ani jedno patro není stejné, což byl záměr. V sousedství relativně souměrných staveb v centru Bombaje je nejdražší rezidenční stavba, jakou si kdy pořídil soukromník, jako pěst na oko. Příliš vhodné není ani to, že právě v Bombaji žijí miliony lidí v chudinských čtvrtích a statisíce nemají střechu nad hlavou a Ambaního Antilla – tak se rodinná věž jmenuje, podle bájného ostrova v Atlantiku – má 27 poschodí a 37 160 čtverečních metrů obytného prostoru! Ambaní rázem ztratil přízeň velké části indické populace a shůry prý přišel logický trest: uspořádání rozcházející se s indickou naukou o vlivu slunce a planet v architektuře, zvanou Vastu šástra. My hovoříme o nevyhovujících geopatogenních zónách, takže majitel si stěžuje na vysoké pnutí v hlavě při pokusech usnout, rozlámané tělo po ránu a špatnou možnost soustředění se v tomto mrakodrapu. Rodina Ambaníových si nyní snaží veřejnost ukonejšit. Získali jsme vyjádření byznysmenovy choti Nity Ambaní, která má k tisku otevřený vztah. Je ráda za každý kanál, kterým může komunikovat (respektive korigovat) manželovy postoje.

Paní Nita například tvrdí, že výška nebyla snahou o okázalost, ale nutností. “Chtěli jsme sluneční světlo, proto jsme se museli vymanit ze stínu okolních budov, proto jsme si byt zařídili úplně nahoře. Máme rádi přírodu, dům jsme stavěli ze zahrady. Sjedeme-li výtahem dolů, vycházíme do zeleně....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům