Vybuchly emoce jako sopka?
Sežehly vztah a spálily most, který vás dva do té doby spojoval?
Řekli jste si ve vášni “Už nikdy spolu!”, “Už Tě nemiluji”, “Zmiz z mého života”?
Vzal to druhý vážně a nyní, v kocovinové fázi mrzení, není, jak se vrátit k sobě?
I takové případy řeším v FC Klubu, diskrétním prostředí určeném pro sdílení konkrétních tísní.
Všem, kdo by mohli právě teď prožívat podobný problém, odpovídám prostřednictvím Řešidla, každodenního seriálu svých podcastů. Můj hlas můžete poslouchat zde (viz přehrát výše) nebo snáze v aplikacích Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts (pořad Řešidlo FirstClass), kde si můžete pohodlně zakliknout odběr a nepřijít tak o žádný díl.
Dnes odpovím Simoně, která mi napsala: „S přítelem jsme spolu půl roku. Vztah nám klapal, až na časté hádky. Jsem přecitlivělá, náladová, žárlivá a nedávno jsem mu řekla, že bude lepší, když se rozejdeme. On na to, že je mu to jedno. Bylo mi to líto. Poté jsem se ho zeptala, jestli mě miluje, a on že neví. Nějakou dobu se už nehádáme, ale já mám pocit, že už mě nemá tolik rád. Vím, že si za to můžu sama, ale jde to, aby to znovu klapalo a přítel mě zase miloval? A co mohu dělat se sebou.“
1 důvod, proč jsme ve vztahu
Nejen Simoně, ale všem, kteří mají podobný problém, musím nejprve sdělit něco základního:
Hlavní důvod, proč vstupujeme do vztahu, je ten, že chceme, aby nám bylo lépe než o samotě. Zjistíme-li, že nám je ve vztahu hůř než o samotě, ztrácíme racionální důvod, proč v takovém vztahu být. A to se může stát kdykoli nám i našemu partnerovi. Prostě si uvědomí, že mu není s námi tak dobře, jako by mu mohlo být samotnému, nebo s někým jiným, zkrátka bez nás.
Ale právě proto existuje v začácích vztahu to, čemu říkáme zamilovanost (viz podcast Proč si tolik lidí plete lásku a zamilovanost) – abychom, když ztratíme racionální důvod, neodešli, ale měli ještě emoční důvod. Zatímco racionální důvod vychází z hlavy, z rozumu, emoční důvod vychází ze srdce, z citu. Srdce tak dokáže udržet člověka déle ve vztahu, ve kterém by už při pouhém posouzení rozumem dávno nebyl. Pamatujme si však: Pokud zraňujeme i cit člověka, pak i srdce ztrácí důvod, proč v tom vztahu být. A přidá se k rozumu.
Podstata hádek
Pokud jste, tak jako Simona říká o sobě, přecitlivělí, náladoví a žárliví, potřebujete partnera, který Vám s tou přecitlivělostí, náladovostí a žárlivostí pomůže. S přecitlivělostí, náladovostí a žárlivostí se totiž NIKOMU nežije dobře, ani VÁM, ani JEMU. Přecitlivělost, náladovost, žárlivost, ale i další negativní jevy mohou být příčinou zásadních problémů ve vztahu, ovšem tato příčina nevzniká náhodou. Mívá svou vlastní příčinu ve Vaší minulosti. A rozchod nic nevyřeší, protože osobní přecitlivělost, náladovost a žárlivost může pokračovat v každém dalším vztahu, dokud nenajdete partnera, který Vám s tímto “zakletím” efektivně pomůže jako Šípkové Růžence.
Jak, o tom detailně píšu ve svých knihách – vyberte si tu svou na míru konkrétní situaci.
U jednoho se ale zastavím. Používáte slovo „hádka, hádáme se.“ Používá ho, jako by to bylo něco špatné, co do vztahu nepatří. Ale na hádání jako takovém není nic špatného. V angličtině se hádat řekne argue, je to odvozeno od slova...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům