Proč už nevěříme, že potkáme člověka, který se k nám bude chovat dobře

Každý rozchod, přesněji odpojování od milovaného člověka, provázejí tři náročné fáze.

Ta první, fáze bolesti, je spojena s příjmem nové reality, jiné než na kterou jsme byli doposud zvyklí, také s nejistotou, strachem a hledáním chyb na sobě i na životě vůbec. Bolest je negativní emocí a jako taková nedokáže vytvořit jiné než negativní myšlenky, negativní postoje, negativní činy, negativní výsledky.

Proto se cítíme slabě, nedostatečně až zbytečně, ba zklamaně, zahořkle až zlomeně. Neumíme si obvykle vůbec představit jiný vztah, a pokud ano, pak jedině s tím předchozím partnerem – na něj jsme byli zvyklí. A jsme mu schopni leccos prominout. Dokonce se vrátit do bolavého vztahu. Beztak totiž bolestí procházíme.

Jaký je v tom rozdíl? říkáme si, když čelíme následkům zrady, falše, toxického zacházení. Potažmo: Jsme schopni dojít k závěru, jaký je rozdíl mezi tímto nežitím a smrtí? Právě to je důvod, proč jsem na konec tohoto roku vytvořil vánoční SNÁŘ. Pro všechny, kdo čelí splínům nebo úzkostem a neznají cestu ven. Nedokážou si vyrobit žádnou naději, uklidnit se, natěšit se na budoucnost. Pokud takového člověka máte mezi svými přáteli nebo kolegy, položte mu pod stromečekvánoční SNÁŘ. Nemusíte víc dělat. I když to vypadá jako nic, pro něj to může znamenat všechno.

Každý konec roku je psychicky náročný. Tento obzvlášť. Chybí obvyklé opěrné body. Zvyšuje se tlak v důsledku covidových opatření, komplikuje se hospodářská situace, pro lidi je těžké najít nějaké povzbuzení, světlo na konci tunelu. Proto vzniklvánoční SNÁŘ. A proto se nedivím otázkám tohoto typu: “Petře, zažila jsem nevěru. Tu bolest, o které všichni říkali, že to časem přejde. Svým způsobem měli pravdu, časem něco přešlo, ale také něco ve mně zůstalo: strach, že se taková bolest může kdykoli opakovat. V jakémkoli jiném vztahu. Od té doby nejsem schopna jakémukoli člověku věřit. Jak se tohoto pocitu k nežití mám zbavit?“

Každý všední den odpovídám na Vaše otázky mluveným slovem v podcastech Řešidlo (viz přehrávač na této stránce, nebo jednotlivé epizody v podcastových aplikacích výše). Pro toho, kdo raději čte, než poslouchá, jsou určeny souborné knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější otázky. Ve zvýhodněné společné sadě jsou k sehnání zde.

Už nevěříš? Je to přirozené a v pořádku!

Mnoho lidí dělá tu chybu, že si myslí, že špatné pocity nejsou správné a je potřeba je změnit. Ne. Špatné pocity jsou přirozenou součástí života, jsou v pořádku a správné

Možná se divíte, jak něco, co je nepříjemné, může být v pořádku a správné. Vysvětlím to.

Když nás někdo nenadále udeří na ulici, můžeme z toho mít špatný pocit. Můžeme mít i strach z kohokoli dalšího. Nemůžeme si to ale vyčítat. Tento syndrom, SAD, Syndrom of Attacked Dog, je obrovskou pomocí přírody. Je-li jakékoli zvíře napadeno, zcela přirozeně zbystří vůči komukoli, kdo je nablízku. I když nás tedy napadl jen jeden konkrétní člověk, ještě chvíli se přirozeně bojíme raději každého kolem; ano, každý je raději podezřelý, než aby nám znovu bolestivě ublížil.

Strach Ti pomáhá, i když to tak nevypadá

Všechno, čím nás vybavila příroda, je správné a pomáhá nám. My jsme si bohužel, a to je zase jiný příběh, navykli špatné pocity vnímat jako...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům