Porsche nemá ani 60 let po smrti klid. Táhl to s nacisty, řekli v Atlantě, a nenazvali po něm ulici

Zatímco pražské letiště na Ruzyni se v klidu přejmenovalo na letiště Václava Havla, v americké Atlantě se poblíž mezinárodního letiště strhla mela kolem zvažované poklony známé osobě. Ulici, kde roste nové sídlo severoamerického zastoupení automobilky Porsche, neumožnilo vedení Atlanty přejmenovat na Ferdinand Porsche Avenue. Důvod? Slavný rodák z Vratislavic během druhé světové války spolupracoval s německými nacisty a dokonce byl členem nacistické strany NSDAP.

Amerika nezapomíná. Porsche sice získal věhlas díky lidovému vozítku Volkswagen Brouk, ale stejně tak tento konstruktér pomáhal masy ničit – alespoň podle kritiků – tím, že se rovněž věnoval vývoji tanků a obrněné techniky. Možná se to zdá jako pozdní hon na čarodějnice, protože Ferdinand Porsche je už šedesát let po smrti a pro svět vykonal jistě také mnoho dobrého, nicméně Atlanta si zakládá na lidských právech a je pyšná, že v 60. letech byla organizačním centrem Hnutí za občanská práva, spojovaného s baptistickým kazatelem Martinem Lutherem Kingem.

Pro automobilku Porsche to byla rána. Ulice, na které se sídlo má nacházet, se totiž jmenuje Henry Ford II Avenue, připomínka doby, kdy tu stála továrna Fordu. Rada města nakonec navrhla automobilce kompromisní řešení název Porsche Avenue, což ovšem zvedlo vlnu nevole. Všechny ulice ve městě se totiž podle vyhlášky musejí pojmenovávat výhradně po lidech, ne po obchodních firmách. Atlanta by měla sepsat smlouvu o provozování reklamy, tak jako Dopravní podnik hlavního města Prahy za tramvajové zastávky typu Sazka Arena. Už se ozvali filištíni z Coca-Coly, která také sídlí v Atlantě, a chtějí svou Coca-Cola Avenue.

Zajímavé je, že například Vratislavice nad Nisou, městská část Liberce, kde se Porsche narodil...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům