Převratný vynález, fenomén dnešní doby, mobilní telefon, oslaví své 30. výročí. Chtěli jsme vybrat nejzajímavější kus v celé historii, ale upřímně se nemůžeme rozhodnout. Čím dále saháme do historie, tím hůře nám to jde. V každém přístroji byl tak trochu pokrok. Prozatím jsme se prokousali do roku 1999 a jistý “užší výběr” už máme. Zde je. Čítá 530 telefonů. Poznáte mezi nimi nějaký svůj?
První oficiální mobilní telefon byl registrován v roce 1983. Nicméně i toto datum je zavádějící. Není jasné, kdy přesně přestalo jít o radiotelefon, vysílačku nebo pager. Obecně se má za to, že stvořitelem prvního mobilního telefonu byl Rudy Krolopp (na snímku dole). Američan, rodák z Chicaga, s českými předky. V roce 1973 se svým týmem za šest týdnů zhotovil přístroj, který budil úžas, ačkoli byl fakticky k ničemu. Nebyla totiž vystavěna ještě žádná funkční telefonní síť a signál klouzal po různých rádiových vlnách. Na jedné se nemohl udržet. Teprve o 10 let později byl uveden pod názvem DynaTAC 8000x, který vysvětloval: DYNamic = dynamické, Adaptive = adaptivní, Total = úplné, Area = územní, Coverage = pokrytí).
Říkávalo se mu “cihla”. Vážil totiž 800 g, což je hmotnost koule na pétanque, měřil 33 × 4,3 × 8,9 cm a anténa byla dlouhá 15 cm. Měl displej z kapalných krystalů, paměť na 30 telefonních čísel, baterie vydržela 30 minut při telefonování a hodinu v klidu. Byl založen na analogovém přenosu hovorového signálu, a přestože vývoj stál šílených 100 milionů dolarů, prodejní cena byla akční – 3995 dolarů. Na naše to byl mazec. 100 000 korun československých, za to jste mohli mít dům. Přesto se na něj v Americe stály fronty. Byla to revoluce oficiálně pod hlavičkou Motoroly. Ta každé dva roky vyráběla inovované verze. Vrcholem byl DynaTAC 6000XL, také zapojitelný do auta. Psal se rok 1987 a tehdy se nehovořilo o mobilním telefonu, ale automobilním. Napojení na akumulátor vozu bylo chytré. Vývojářské mozky se totiž nemohly vyrovnat s baterií. Byla těžká a velká, v začátcích tvořila větší část přístroje. Díky teplotě baterie při hovoru se prvním mobilům přezdívalo “žehličky”.
Až konkurenční Nokia přišla s menšími přístroji (Japonci rádi miniaturizují). U nich...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům