Existují jen dva druhy událostí.
První jsou ty, které můžeme ovlivnit. Druhé ty, které ovlivnit nemůžeme.
Mezi ty druhé patří i další osoby. My je nemůžeme změnit. Ale můžeme je přimět, aby změnily sebe.
Uvědomit si, co ještě máme ve své moci, a co už ne, nemusí být jen úlevné a osvobozující, ale také těžké a frustrující. Můžeme si totiž uvědomit i to, že sledujeme něčí pád, a přitom nejsme schopni mu zabránit. Proč vlastně někteří lidé dobrovolně ničí sebe? A mohou to vůbec ještě obrátit, ovlivnit, nebo už ztratili kontrolu sami nad sebou? Proč lidé padají do závislostí?
I to jsou otázky, jaké mi adresujete do Řešidla. Každý všední den odpovídám na nejčastější z nich, přičemž mou odpověď můžete číst, anebo poslouchat (viz proklik do podcastových aplikací nebo přehrávač mého hlasu výše). Pro ty, kdo raději čtou, než poslouchají, vznikla také kniha mých nejposlouchanějších odpovědí na Vaše nejčastější otázky. Najdete ji zde.
Dnes vyberu Jitčin dotaz a věřím, že odpovím nejen jí, ale i všem, kteří prožívají stejný problém ve svém partnerském, přátelském nebo rodinném vztahu: „Petře, bojuji s partnerem. Paradoxní je, že pro něj chci to nejlepší, ale on mě odmítá. Je závislý na alkoholu a všichni, kteří ho máme rádi, ho přesvědčujeme, ať se léčí. Ale on věří svým kamarádům, kteří mu v hospodě neustále říkají: ,(Ještě) jedno pivo Tě nezabije. (Ještě) jeden panák Tě nezabije. Závislosti jsou prospěšné.‘ Co můžeme udělat pro to, aby přestal pít, nebo se alespoň nad sebou zamyslel?“
Děkuji za otázku i všechny podobné. Odpovím. Nicméně Vy, kteří znáte mé Řešidlo, víte, že otázky JAK rád zodpovídám nejprve od otázky PROČ. Nalezneme-li totiž příčinu, najdeme i řešení. A to platí i v tomto případě.
Proč
Když se Tennesseeho Williamse, amerického psychologického dramatika a dvojnásobného držitele Pulitzerovy ceny, ptali, proč pije, odpověděl: „Kvůli jediné věci. Kvůli tomu CVAK.“ Tím CVAK myslel okamžik, kdy se člověk pod vlivem drogy odpojí od reality.
Toto je velmi důležité pochopit. Lidé, kteří jsou takzvaně „závislí na alkoholu“, ve skutečnosti NEJSOU závislí na alkoholu jako takovém. Jsou závislí na tom, co jim alkohol umožňuje. A to je zbavit se starostí.
Alkohol, podobně jako jiné drogy, je z určitého pohledu vlastně anestetikum. Znecitliví člověka vůči bolesti a vůbec senzitivnosti. Člověk si pak myslí, že problémy, které ho ještě před chvílí (než se napil) trápily, už nejsou, pominuly.
Jenže potíž je, že ty problémy dál jsou, ba dokonce – protože se neřeší – rostou pořád víc. A čím větší tyto problémy jsou, tím větší pak musí být po návratu do bolestné reality i další dávka. Abychom ten mnohem větší problém znovu necítili.
Trávník, který se neseká
Když ve svých knihách vysvětluji podstatu závislostí, používám příměr, který si každý dokáže dobře představit.
Dejme tomu, že dlouho pršelo a Vy stojíte po kolena v trávě na své zahradě. Už víte, že to bude obtížné posekat, že se Vám sekačka bude kousat, navíc obloha je znovu zakaboněná a třeba se zase otevře. Co uděláte?
Někoho to bolestné přemýšlení, to sebevyčítání „Proč jsem to neposekal dříve, než začalo pršet?“, tak ničí, že ho napadne sáhnout po nějaké droze. U člověka, který už někdy zažil tento způsob řešení, je to o to snazší – on ví, že to „zafunguje“. Droga ho totiž odpojí od této reality, ve které si neví se svým problémem rady, znecitliví vůči němu, tudíž – zůstaneme-li u bizarního příkladu se zahradou – přestane cítit, že mu stébla té trávy lechtají kolena.
Bohužel to neznamená, že okamžikem otočení láhve dnem vzhůru tráva přestane růst. I když tomu pijanovi to tak může připadat. Ve skutečnosti, až citlivost toho člověka přijde zase k sobě (kocovina), zjistí, že tráva je naopak ještě vyšší, než byla předtím, protože mezitím znovu povyrostla.
Co udělá? Znovu sáhne po lahvi.
A z toho plyne, že čím déle je člověk závislý na nějaké droze, tím spíše ji potřebuje.
Není to přitom jen závislostí na konkrétní látce, ale spíše poznáním, že konkrétní látka mu umožňuje odpojit se od problému, který je pořád větší.
Ten „narkoman“ NEMŮŽE přestat, protože by – zůstaneme-li v příměru se sekáním zahrady – musel čelit nejenom obrovskému problému (abnormálně...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům