“Je Ti špatně? Tak udělej tohle, bude Ti lépe…!”
Strategie, která možná funguje leckde, ale ne tak u lidí v úzkostech. Nejčastěji odpoví „Nejde to“ nebo „Není to snadné“, protože většinou v doporučení spatřují „přílišný boj se sebou“. „Nedokážu to“ nebo „Nemá to už smysl“ řeknou, a už tímto prohlášením víceméně definují závažnost úzkosti, jaký právě prožívají.
Aby totiž člověk něco změnil „kolem sebe“, musí změnit předně něco v sobě, minimálně pohled na to, co vidí kolem sebe, svůj postoj, své hodnocení, svou vizi. Musí si vytvořit nějaký opěrný bod (viz Tři opěrné body v tomto živém vysílání z postižené Moravy).
Právě od víkendu zejména v souvislosti s děním na Moravě hledám konkrétní způsoby, jak v daném případě pomoci s „odklízením škod v mysli a srdci“, avšak úzkost, potažmo deprese, se samozřejmě mohou týkat mnoha dalších těžkostí, a to v běžném životě. Mezi tisícovkami Vašich dotazů, které mi přišly, vyberu například Anetin: „Petře, četla jsem Váš článek o depresi – o velkém černém psu, o bloudění lesem, o stání na okenním parapetu hořícího pokoje a další velmi přiléhavá přirovnání, která jste použil proto, aby lidé, kteří pozorují člověka v depresi, lépe rozuměli tomu, co prožívá. Já mám zatím jenom cyklické úzkosti, ale bojím se, že jednou propadnu až do deprese. Jak tomu mohu zabránit? Jak v dnešní době čelit všudypřítomnému tlaku okolí, vysokým nárokům rodičů, stresu?“
Pokusím se odpovědět co nejstručněji i nejsrozumitelněji. Moje odpovědi na vaše nejčastější otázky naleznete v Řešidle, poslouchat můžete buď v podcastových aplikacích (prokliknete se do nich výše), nebo přímo spuštěním přehrávače mého hlasu (nahoře). Pro ty, kdo raději čtou, než poslouchají, je tu stejnojmenná kniha Řešidlo, která obsahuje přepisy těch nejposlouchanějších odpovědí na vaše otázky za poslední rok. Více o této knize zde.
Kotel lokomotivy
Předně, stresu nejde utéct. Ani pro to není určen. Naopak, díky stresu máme my sami co nejúčinněji utéct od ohrožení, kterému jsme vystaveni (viz mé obšírné vysvětlení stresu v knize JáMy spřízněných duší).
Navíc, stresu nejde utéct podobně jako problémům, které prostě zčistajasna přijdou do života a – musejí se vyřešit.
Jinak řečeno: Účelem stresu, potažmo stresové reakce, která má krátkodobě zefektivnit náš organismus, není to, abychom s ním bojovali, ale hlavně abychom ho pochopili, případně využili – do té míry, kdy nám ještě pomáhá a motivuje nás – a zbytku se ZBAVILI.
Stres si v tomto směru můžeme představit jako palivo, hromadu uhlí, které má hned teď pořádně roztopit náš kotel, abychom – podobně jako parní lokomotiva – byl co nejvýkonnější a unikli pohromě. Jestliže ale toho paliva nahrneme do našeho organismu příliš, musíme umět to přepětí, ten přetlak vypustit. Pak všechno bude v pořádku.
Hlavní problém doby tedy nespočívá v tom, že by bylo příliš stresu. Rozhodně nejsme ohroženější než pračlověk, který na každém kroku mohl být spolknut nebo rozsápán. Hlavní problém je spíše v tom, že se stresem neumíme pracovat, kompenzovat ho, naopak se pasivně necháme přepálit a – vyhoříme.
A to musíme změnit. Ať jde o práci, rodinné vztahy nebo krize v partnerství či přátelství. Říká se tomu uvolňovat stres.
Tři příjemné způsoby
Metod existuje mnoho. Rychlovky jsem uvedl například v článku 8 jednoduchých metod, jak uvolnit stres do 5 minut. Dalším jsem věnoval knihu Čtyři prány štěstí nebo magazín Jak pracovat se stresem. Dnes Vám ukážu speciálně tři metody, které uvolňují úzkost bez toho, abychom museli pracně bojovat sami se sebou.
1. Najít nějaký kreativní způsob vlastního vyjádření
Kreativita, tedy tvořivost, je tím nejlepším způsobem, jak využít přepálený kotel emocí a impulzivnosti ve svůj prospěch. Možná jste už slyšeli, že například slavní malíři nebo sochaři byli „jako sopka“, když něco vytvářeli. A o to jde. O vytvoření něčeho smysluplného, a přitom se ničím nesvazovat, naopak osvobodit se. Jinak řečeno: Využít přetlak v sobě k přetržení „okovů“ typu „tohle musíš/tohle nesmíš“.
Dám mnoho tipů:
- Můžete něco namalovat, vymodelovat, zkomponovat. Zdůrazňuji: Bez jakýchkoli limitů, které by Vám vytvořil jiný člověk nebo Vy sami. Na téhle terapii je skvělé, že si prostě sednete ke stolu a uvolníte své emoce tak, jak v té chvíli cítíte – a přitom se naučíte řídit svůj stres. Pochopíte, že i příště si můžete zařvat, když chcete, nebo naopak něco v sobě potlačit, když chcete. KDYŽ CHCETE – to je klíč. Řízení stresu (stress management) znamená, že můžete stres objevovat, poznat, kdy a jak Vám pomáhá být kreativnějším člověkem. A tím ho – přijmete.
- Nebo můžete psát. Básničky, novely, deník. Znovu všechno bez limitů, znovu všechno tak, jak chcete. Své dílo můžete publikovat na sociální síti i schovat do stolu, KDYŽ CHCETE. Přečíst si to po sobě později znamená postupně zjistit, co s Vámi stres dělá, čeho jste ve stresu schopni a že je někdy lepší raději svůj hněv „hodit na papír“ než někomu jinému rovnou ublížit nebo něco důležité v emocích zničit.
- Anebo můžete – to je v současnosti velký trend – vybarvovat. Jako děti. Ano, existují „omalovánky pro dospělé“. Je to způsob, jak dospělý člověk zapojí představivost a momentální emoce a znovu dělá to, co chce, bez toho, aby ho někdo soudil. Někdo ze sebe...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům