Nová daň: ze závisti. Platí ji Francie a tvrdě

Třídní nenávist, kterou rozpoutal “milionářskou daní” socialistický prezident Francie François Hollande, začíná mít fatální důsledky pro ekonomiku země. Daňové sídlo z Francie si již odhlásilo přibližně tisíc různých byznysmenů a nově i známá jména.

Deník Financial Times uvedl, že daňovou registraturu ve Francii opouští několik členů představenstva největšího luxusního konglomerátu na světě Louis Vuitton Moët Hennessy. Daně budou platit ve Švýcarsku a Singapuru. Před odchodem se údajně měli vyjádřit ve smyslu, že “vyšší daně by měly racionální základ alespoň v případě saturování vyššími hlasovacími pravomocemi.” Takový handl je však čirá utopie. V demokracii platí rovnost hlasů chudých a bohatých. A většina rozhoduje.

Populista Hollande zavedl konfiskaci příjmu osob, které ročně vydělají nad 1 milion eur. Běžná daň činí 15 %, Hollande vymyslel tzv. “mimořádný příspěvek” ve výši 75 %. Stát tedy bohatým odtrhne tři čtvrtiny příjmu. Tedy, odtrhl by. Kdyby bylo komu…

“Mít trvalé bydliště ve Francii se stalo velkým handicapem,” řekl Alain Afflelou (dole), výrobce brýlí a jiné optiky, a převedl si registraci k platbě daní z Paříže do Londýna. Britové si mnou ruce. Afflelou do Británie převedl celý investiční majetek oceněný na 190 milionů liber, tj. 5,5 miliardy Kč.

Přičtěme nejbohatšího Francouze Bernarda Arnaulta (ke včerejšímu datu ovládal 29,3 miliardy dolarů, tj. 575 miliard Kč), který začne platit daně v sousední Belgii. Stejný směr podle informací FirstClass.cz nabírají další dva Arnaultovi vysocí muži z konglomerátu Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), a to Gilles Hennessy, ředitel celé společnosti, a Christophe Navarre, výkonný ředitel značky Moët Hennessy.

“Francie na konci roku zaplatí hořkou daň ze závisti,” prorokuje Afflelou, ale jeho věštba začíná mít obrysy již nyní. Je téměř jisté, že milionářská daň ve výsledku více peněz do státní kasy nepřinese. Bohatí buď začali platit daně v cizině, nebo zůstali ve Francii, ale pak šetří. Propouštějí pracovní síly. Nezaměstnanost stoupla až na 10,6 procenta, to je třináctileté maximum! Navíc byl Francii snížen rating z nejvyššího hodnocení Aaa o jeden stupeň na Aa1, a ještě s negativním výhledem.

Afflelou má zajímavý postřeh ohledně manažerských pozic: “Skoro nikdo v naší firmě nestojí o manažerský plat. Šílené zdanění jej totiž snižuje až pod úroveň průměrné mzdy ve Francii. Jakkoli jsem vlastenec, pro záchranu vlastní firmy jsem donucen převést obchodní sídlo mimo Francii. Jinak hrozí...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům