Stane se někdy, že Vás něco zarazí natolik, až si řeknete “To snad ani nemůže být pravda”?
A nemyslím jen to, že se podíváte na hodiny a je zrovna 22:22 dne 22. 2. 2022.
Myslím například tušení, které se posléze ukáže jako pravdivé.
Znepokojení, které v daném okamžiku nemá žádné opodstatnění, nedostalo žádný impulz, a přece je tady – a později se naplní.
V magazínu Emoce versus Rozum: Cestou intuice popisuji mnohé způsoby, jak nejen porozumět, ale i zesílit intuici, vnitřní hlas, který se rozumu může zdát nepochopitelný, jestliže rozum o intuici ještě mnoho neví. Intuice však patří i k hlavním zájmům vědy (více o tom například v 5 znameních, že se nám otevírá třetí oko aneb Jak se propojit s intuicí).
Proto se občas, mezi spoustou Vašich dotazů, věnuji i těm, které zdánlivě míří někam mezi nebe a zemi. Ve skutečnosti však směřují do oblasti, o které i věda ví už více než ještě před časem. Týká se to například i příběhu Romany: “Petře, měla jsem zvláštní tušení. Uprostřed pracovního dne mě přepadl strach o syna. Byl ve škole, ale mě najednou zachvátil divný pocit, že se mu něco stalo. Za chvíli mi skutečně zvonil mobil a učitel mi sdělil, že syn spadl při tělocviku z náčiní, že má zlomenou ruku, jede do nemocnice, je otřesený, ale jinak v pořádku. Vzpomněla jsem si na to teď, když čtu Váš magazín Emoce versus Rozum: Cestou intuice. Petře, byla to jen náhoda, nebo intuice?”
- Vaše otázky zodpovídám každý všední den v podcastovém pořadu Řešidlo (více než 470 epizod můžete poslouchat na této stránce či také v podcastových aplikacích, do nichž se prokliknete nahoře; v nich budete vždy upozorněni na novou epizodu).
- Pokud raději čtete, než posloucháte, využijte knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, které obsahují přepisy mých nejposlouchanějších témat za poslední dobu.
Náhoda? Ale no tak!
Člověk si vytvořil slovo “náhoda”, aby popsal to, pro co dosud nemá racionální vysvětlení. Slovo “náhoda” obvykle opouští, jakmile si položí otázku: Kolik stejných náhod se musí přihodit, aby člověk začal konečně připouštět, že to náhoda vůbec nemusí být?
I vědci už přiznali, že toto náhoda nejspíše nebude. Tento fenomén totiž není ojedinělý. Řada matek skutečně dokáže rozpoznat, že jejich dítě má problém, byť se vyskytuje někde úplně jinde na světě. Ať jde o nehodu, ohrožení nebo zranění, matka dokáže dokonce v reálném čase vycítit, že s jejím dítětem je teď něco v nepořádku. Jak je tato intuice možná? Jak to, že matka vnímá podobně, jako kdyby dítě bylo přímo vedle ní?
Vědci se v tuto chvíli přiklánějí k jedné teorii. A to, že odpověď leží v těhotenství.
Dítě už navždy spojené s matkou?
Přesněji v té době rozvoje dítěte, kdy placenta a plod jsou v děloze a kmenové buňky dítěte takzvaně migrují, prostupují více do organismu matky. Jedna ze studií, provedená v Římě, prokázala, že kmenové buňky dítěte mohou prostoupit až do nervového systému matky. Tak si představte, že mozek matky může obsahovat kmenové buňky jejího vlastního dítěte…
Proč by v takovém případě nemohla být matka a její dítě v bližším spojení, ačkoli jsou fyzicky vzdáleni? Proč by matka nemohla v některých okamžicích cítit to, co se děje “části jejího Já”? Já pochopitelně nevím, jestli to tak je, ale vím, že existuje mnoho věcí, které nás ovlivňují a my to buď nevíme, nebo si to ve spěchu neuvědomujeme anebo je zkrátka (zatím) neumíme vysvětlit.
Má v tom prsty Měsíc?
Sem patří například Měsíc a jeho vliv na člověka, přesněji na takzvané měsíčky žen. Jakkoli se bude zdát, že odbíhám od tématu, není tomu tak.
Měsíc se pohybuje kolem Země v 28denním cyklu, stejný cyklus má menstruace žen. Je to náhoda? Nejspíš ani to nebude náhoda, když si uvědomíme, že Měsíc má enormní moc a dokáže ovlivnit i zemskou přitažlivost. Mimochodem, na naši planetu působí celá řada gravitačních sil různých těles, ale Měsíc má speciální schopnost a nejvíc to můžeme vidět právě na tekutinách, jako je krev či voda. Vodní masy oceánů a moří jsou směrem k Měsíci přitahovány vůbec nejvíc. Jeden vědec tak vytvořil pro někoho bláznivou, pro...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům