Nevycházejí Vám vztahy? Opakují se tytéž situace nebo důvody pro rozchod s Vámi?
Nepřipadáte si tak nestravitelní, jak Vám partneři někdy říkají? Zdá se Vám normální to, jak jednáte, a nenormální naopak oni?
Možná je na čase podívat se do své minulosti a uvědomit si počátek příběhu příčin a následků.
Ostatně, to je jeden z důvodů neporozumění ve vztazích – nevíme-li, čím si náš protějšek například v dětství prošel, může být pro nás snazší odsoudit ho, respektive nepochopit, proč se chová právě takto. A naopak – s porozuměním ho můžeme mnohem spíše neodsoudit, protože pochopíme, že jeho současné jednání má svůj původ právě v minulosti a ve vzoru, který dnes duplikuje.
Ale i o tom je kniha krizových situací a jejich řešení JáMy spřízněných duší. Jedna z jejích čtenářek, Ela, mi poslala prostou otázku: “Petře, nechci být ten rodič, který bude mít negativní dopad na budoucnost svého dítěte. Existuje něco, čím mohu už teď, když je mé dítě malé, ovlivnit například to, jaké bude mít v dospělosti vztahy?”
- Děkuji všem za důvěru, s jakou mi posíláte dotazy. Odpovídám každý všední den v Řešidle, které můžete číst zde nebo poslouchat v podcastových aplikacích (viz výše).
- Zdráháte-li se ptát veřejně, můžete i anonymně v uzavřené skupině (pro vstup potřebujete registraci zde).
- Nechcete-li se mě ptát ani anonymně, a přece potřebujete znát odpověď na svou otázku, otevřete si v tichosti mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, kde jsou zveřejněny mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.
Vliv toxického rodiče
Začnu od otázky. Ano, existuje něco, čím už nyní můžete ovlivnit budoucí vztahy svých dětí. V negativním smyslu svou toxičností.
Vysvětlím to na čtyřech příkladech.
1. Nespokojenost s partnerem (vede k nespokojenosti s partnerem)
Pokud se například matka chová ke svému dítěti, řekněme, nezdravě, většinou nemá nebo neměla dobrý vztah se svým manželem, tedy otcem toho dítěte. Tato její nespokojenost s ním nebo obecně se svým životem vede následně k tomu, že ani dítě není s ledasčím spokojené. Například:
- Takové dítě je v dospělosti přílišným perfekcionistou.
- Hledá partnera, který se blíží představě dokonalého rodiče, jakým například tatínek podle maminky nikdy nebyl. (Převezmete vzorec své matky a do tohoto rámce se snažíte vpasovat svého pozdějšího partnera, aby alespoň on splňoval “správné normy”, jaké Vám nastavila matka.)
- Jste přehnaně kritičtí k chybám partnera.
- Ukončujete vztah při prvním náznaku potíží, abyste probůh pak nezažívali stejně dlouhé trápení jako maminka.
- Podléháte naštvání, potažmo až depresím z toho, že ideální vztah, jaký zoufale hledáte, neexistuje.
2. Nedostatek respektu (vede k nedostatku respektu)
Nyní poodejdeme od vztahu mezi rodiči k vztahu mezi rodičem a dítětem.
Toxický rodič obecně nerespektuje hranice svého dítěte. Teď nemluvím o přísném rodiči, který je ve svých zásadách pevný, autoritativní. Mluvím o typu rodiče, jenž dupe po svém dítěti. Takové dítě si pak neumí v dospělých vztazích nastavit zdravé hranice. Například:
- Cítí-li se nepříjemně, neodváží se to říct nahlas, protože se bojí následků.
- Když jsou jeho hranice překračovány, zpočátku mlčí a pak zničehonic vybouchne. To znamená: Je nekonzistentní.
- Má sklon zůstávat v ponižujících vztazích a nepřipadá mu to nenormální; manipulátoři mohou volně využívat jeho nedostatečných hranic.
- Nebo naopak: Samo dítě má problém s respektováním hranic...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům