Jak ustát umírání

556. Tolik Vašich otázek jsem postupně ve svých Řešidlech zodpověděl. Tato je pětistá padesátá sedmá. Poslední.

Všechno má svůj konec, všechno spojené s člověkem, i lidský život. Děkuji za všechny otázky, které jste mi zaslala, i za veškerou Vaši zpětnou vazbu, která mi umožnila vydat dvě souborné knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy Vámi nejoceňovanějších a z Vašeho pohledu nejnápomocnějších epizod. Kéž knižní odpovědi pomáhají dál Vám nebo Vašim blízkým, kteří se jednoho dne ocitnou v problémech a budou si myslet, že nemají řešení. Mají. To, že ho nevidí, neznamená, že neexistuje.

Existuje jen jeden problém, který jiné východisko nemá. A který nás učí, že všechny problémy mají v zásadě jen tři řešení. Přijmout to, co se stalo. Změnit to, co se stalo. Nechat být to, co se stalo. Jinak řečeno: Co nemůžeme přijmout, změňme. Co nemůžeme změnit, nechme být. Toto moje závěrečné téma je toho příkladem. Přiměla mě k němu Katka svým vzkazem: “Petře, s pohnutím jsem dočetla Váš článek o Markétce, která dvakrát porazila rakovinu, až jí ve svých dvaceti letech podlehla. Vůbec nedokážu pochopit, jak to její maminka Lucie mohla ustát. Prý je s Vámi v pravidelném kontaktu, že si každý rok alespoň něco napíšete. Povězte, jak se dá připravit na úmrtí někoho, bez koho možná nedokážete žít? Jak se připravit i na svoji smrt?”

Nebudu odpověď pojímat právním pohledem – jak se připravit z hlediska závěti či jiného uspořádání svých věcí na Zemi. Zaměřím se ryze na psychologickou optiku.

1. Nauč se přijímat fakt

Profesor Trněný, věhlasný onkolog, který léčil mimo jiné Karla Gotta, říká: “Člověk musí přijmout to, že nemá život ve svých rukou, ať udělá cokoli. To je nesmírně moudrá věta. A zvláště důležité je třetí slovo: přijmout. Člověk musí PŘIJMOUT, že NEMÁ život ve svých rukou, ať udělá cokoli. To je zkrátka fakt. Fakt! A jakékoli vzpírání se faktu způsobuje jen zbytečnou bolest. 

A tím jsme u pointy. Naši zbytečnou bolest a zbytečné utrpení způsobuje ne smrt, ale to, že s ní nejsme smířeni. Že buď nechápeme, nebo dokonce odmítáme pochopit, že takhle je prostě nastavený život. S tím nelze nic dělat. My všichni umřeme, a v tom je život spravedlivý. Uvědomme si, že život nám nepatří, není náš, nevlastníme ho, máme ho jen půjčený a každý z nás ho jednoho dne musí vrátit. To je naše jediná skutečná povinnost, kterou nevyhnutelně máme. Vrátit svůj život. V antice říkali: Vrátit své hřivny. Ukázat, jak jsme se o ně starali.

2. Jak se staráš o svěřené hřivny?

Místo snahy ovlivnit to, co ovlivnit nemůžeme, je naším úkolem snažit se ovlivňovat to, co ovlivnit můžeme, ba musíme. A to jsou právě naše hřivny.

Hřivny, tak se v historii nazývaly měděné nádoby, kterými se na tržištích odměřovalo bohatství. V psychologickém slova smyslu hřivny představují naše talenty, naše přednosti, náš potenciál, kterým jsme obdařeni. Hřivny jsou naše předpoklady k co nejlepšímu životu (nejlepšímu = nejšťastnějšímu, nejspokojenějšímu, nejnaplněnějšímu, nejvíce využitému).

Ty hřivny máme všichni. Ovšem ne stejné. Každý máme jiné nadání a rysy, proto jsme tak unikátní a zároveň všichni něčím užiteční a potřební. Ano, máme je od narození všichni, ale musíme se naučit je za prvé najít, za druhé rozvíjet a za třetí využívat.

Jako kdyby nám při příchodu na svět někdo automaticky svěřil do vínku jedinečnou zahradu. Když ji v moment své smrti odevzdáváme zpátky tomu, kdo nám ji svěřil, hodnotí se, jak jsme se o ni starali. Co jsme provedli se svěřenými semínky, jak se říká v Asii. Tam se totiž už malým dětem vypráví nádherný příběh. Chcete ho také převyprávět?

Ten příběh je o největším plovoucím trhu na světě. Nachází se ve Vietnamu, v deltě Mekongu. Jak vypadá? Představte si obrovskou vodní plochu a na ní samé dřevěné lodičky; stovky, možná tisíce takových. Ve všech lodičkách jsou trhovci, současně prodejci i odběratelé, připlouvají k sobě, přirážejí jeden k druhým, vyměňují si vzájemně zboží, ukazují na tohle i tamto, chci ovoce, já zeleninu, já koření, já látky, tak se tam nakupuje. Až jednoho dne, jak vypráví příběh, vplula na toto tržiště veliká loď....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům