Chelsea Clinton koupila nejdelší apartmá v New York City, reality tam vydělávají

Česko není Amerika, Praha není New York a pozoruhodně jiné je také chování developerů i zájemců o nemovitosti.

V New Yorku se stále lépe prodávají stále dražší byty. Průměrná ceníková cena bytu v New York City vzrostla na 2 416 522 amerických dolarů (počítáno k týdnu končícímu 17. dubnem 2013), což je v přepočtu na naši měnu 48 127 452 Kč. Ve srovnání s předchozím týdnem je to nárůst o 1 %, tedy o 24 656 dolarů. Více než 490 000 Kč rozdílu za jeden týden představuje nádherný byznys pro překupníky.

Těmi se často stávají přímo bonitní realitní kanceláře, na přeprodeji nemovitosti pak vydělávají vlastně dvakrát. Neprodělávají ani vlastníci. Za posledních 5 let stouply prodejní ceny v New York City o 6,3 %. Přitom průměrná cena za čtvereční stopu v City činí 1293 dolarů, což je meziroční pokles o 3,3 %. Lidé tedy nakupují levnější metry, ale nakupují jich stále více – ve formě větších bytů. (Na grafu níže je zjevný propad prodejů bytů v New Yorku po teroristickém 11. září 2001 až na úroveň pár jednotek ročně a mírné sedlo v období hypoteční a úvěrové krize v letech 2008/9.)

 

V Praze je situace paradoxně opačná. Developeři zdůrazňují výsledné ceny bytů, které klesají, protože developeři zmenšují byty, někteří staví téměř výhradně malé jednotky, na nichž lépe vydělají. Průměrná cena metru čtverečního v novostavbě, okolo 51 000 Kč, se nehnula už 12 měsíců. Dolní sazba daně z přidané hodnoty přitom stoupla o 1 procento. Lidé nakupují fakticky dráž, ale bytů se letos...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům