Nebýt závisti, nezbohatl bych, říká muž, který se prozáviděl k miliardám

Jedním z nejrozšířenějších omylů je, že bohatí nezávidí. Závidíme všichni. Tak jako všichni někdy žárlíme nebo nenávidíme. Jsme jen lidé. Bohatí nejsou svatí, ale závist dokážou využívat. Stejně jako stres, riziko, překážky a problémy. Vše, co bohatým slouží, chudým naopak vládne. Jak je možné, že si osedlali i závist?

“Všechno je v mysli. Tady všechno začíná.” Albert Einstein

36letý Jack Dorsey, který se dolarovým miliardářem stal ve 30 letech, by nikdy nezaložil Twitter, kdyby nezáviděl. Pardon, kdyby neuměl využít závist ve svůj prospěch. “Ve dvaceti jsem byl loser, oběť představ, že svět je zkažený, bohatí škůdci a nejlepší práce je žádná práce – jenže ta se příliš dobře neplatí. Takže jsem byl zahořklou obětí své vlastní neschopnosti a alibismu.” Neuspěl na New York University, udělal si masérský kurz, ale neměl klientelu, odbojně si pouštěl punkovou hudbu a hlavně “užíral jsem se závistí. Byl jsedm mladý, bezprizorní a nepříjemný. Jednou mi na masáž přišel muž, už od pohledu boháč. Uletělo mi:

“Pane, máte ztuhlé krční svalstvo. Asi jen celý den sedíte a počítáte peníze, že?”

A on se pobaveně otočil:

“Ty mi závidíš? To jsi mě potěšil. Já totiž také závidím – lidem, kteří vydělávají více než já. Oba závidíme, ale rozdíl je, že Tebe závist brzdí, zatímco mě nakopává. Ty si říkáš: “Nikdy nebudu mít tolik peněz.” Předem prohráváš. Já za těmi penězi jdu.”

Neumíte si představit, co to se mnou provedlo. Ten klient mi změnil život.”

“Tvůj život se změní, když se změníš Ty.” John D. Rockefeller

Twitter, sociální síť postavenou na 140znakových zprávách, Dorsey zprovoznil za dva týdny. Dnes má hodnotu 11 miliard dolarů. Square, platformu bezhotovostních plateb, měl vymyšlenou za den. Dnes stojí za 3 miliardy dolarů. Řídil se jen závistí.

“Záviděl jsem mobilním operátorům. SMS zpráva nebyla nic víc než 160 znaků. Ale měla jednu chybu – na počítači se píše snáz. Pak jsem záviděl bankovním domům. Obyčejná plastová kartička a kolik jí proteče peněz! Ale nemohli ji přijímat stánkaři, taxikáři a malí obchodníci. Tak jsem vymyslel řešení pro ně,” krčí rameny Dorsey a baví se tím, jak je žádán. “Továrnu na nápady má v hlavě každý. Na co myslím já, na to nemyslí nikdo jiný. Když něco vymyslím, tak první. A třeba banky nemohou ztrácet čas vývojem kopie. Raději nápad koupí,” zmiňuje své investory, Citigroup a Visa, zatímco Starbucks technologii Square koupil...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům