Poznáváte? Judista Lukáš Krpálek.
Na poslední olympiádě v Tokiu vybojoval zlatou medaili, a to ze zdánlivě beznadějné pozice.
Gruzínec Tušišvili s ním v obou předchozích soubojích „zametl“ během první minuty. Tentokrát Čech sice vzdoroval, ale i tak bez jediného úspěchu ztrácel a směřoval k porážce.
Měl v těle vyčerpávající turnaj a už jen minutu do konce zápasu.
Mohl mít v hlavě neúspěšnou bilanci se soupeřem a otázku: Nebylo by lepší to už nějak odchodit a zabalit?
Jenže Lukáše Krpálka NEZAJÍMALO TO, CO BYLO.
Jeho myšlení se drželo jediné úvahy:
Co se v té poslední minutě ještě dá udělat PRO ZMĚNU?
A pak to udělal…
… tělem
Tělo má jednu výhodu. Vždy je TADY A TEĎ. Nemůže těkat mezi minulostí a budoucností. Proto špičkoví sportovci, když se potřebují soustředit na PŘÍTOMNÝ okamžik a zbytek hodit za hlavu, provedou jednoduchý tělocvičný prvek: postaví se rovně, hrdě.
Přirozená hormonální reakce je okamžitá. Do 60 sekund od zaujetí sebevědomého postoje hladina testosteronu (hormonu mužského libida a bojeschopnosti, který aktivuje svaly) VZROSTE o 20 procent, hladina kortizolu (hormonu strachu a ohrožení) KLESNE o 25 procent a schopnost účinně riskovat STOUPNE o 33 procent. Pouhá pozice těla následně hormonálně ovlivní mysl!
K tomu je ale nutné, aby nejprve mysl nařídila tělu tuto pozici.
Člověka s fixním myšlením to nenapadne, případně to bude považovat za báchorkou a zbytečné. Řekne si: „Nemá to cenu. Jistější je to vzdát. Když se mi ho dosud nepodařilo porazit, tak to i zůstane.“ Jenže Lukáš Krpálek se podíval na hodiny a minutu před koncem řekl opak. „Dokud ještě mám čas, udělám VŠE, CO MOHU.“
… dechem
Dech souvisí s tělem a má tutéž výhodu....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům