Dalších 6 miliardářů se zřeklo majetku. Stojatá voda hnije, řekli a začínají od nuly

Na světě je přibližně 1460 dolarových miliardářů. Již 114 z nich se buď závětí, nebo postupným převodem majetku v příštích letech zbavuje většiny svých aktiv. Dobrovolně. Na charitu. Té výzvě se říká The Giving Pledge a vymysleli ji nejbohatší muži číslo 2 a 3, Warren Buffett a Bill Gates.

Minulý týden přibyla první žena, 42letá Sara Blakely. Majitelka značky tvarovacího prádla Spanx není bohatá dědička, majetek jí nespadl do klína. Do svých 29 let byla zaměstnankyní a stěžovala si na málo peněz. Pak našla sílu dát výpověď a za 13 let podnikání vydělala přes miliardu dolarů. Je zvláštní, že nyní se dříve vytoužených a vydřených peněz zříká?

“Poznala jsem, že na tak vysoké úrovni příjmů již hrozí letargie, ustrnutí ze stálého snadného a zajištěného výdělku. V té chvíli závidím svým starým kamarádkám, které mají proč ráno vstát, jít do zaměstnání a pracovat na sobě, aby dosáhly svého snu. Člověka nic neubíjí víc než pohodlí, zaživa umírá. Potřebuji opět nepohodlí a hledat nové cesty, kudy dál.” Sara Blakely

Chudí závidí bohatým a domnívají se, že jen hrabou a nikdy nemají dost peněz. Omyl. K Saře Blakely se za uplynulý týden přidalo dalších 6 miliardářů, kteří mají dost. Až příliš dost. Potřebují restart. “V okamžiku, kdy si můžete koupit cokoli, ztrácíte důvod vydělávat nové peníze. Nemotivují-li vás cíle ani peníze, přestáváte být sobě i jiným užitečný. Stejné prázdno jsem cítil v pubertě, kdy jsem pár měsíců usiloval o jednu nepřístupnou dívku. Byl jsem vynalézavý, snaživý, galantní. Se získáním jejího srdce jsem zvadl. To mě naučilo vždy si vážit cíle a být obezřetný, abych jej nedosáhl příliš brzy. Bohužel někdy je život příliš dlouhý,” říká Larry Ellison, nejlépe placený manažer světa, kterého “tíží” 41,2 miliardy dolarů.

“Okamžik po dosažení cíle je opojný. Máte chuť jít slavit. Ale čím více slavíte, tím větší je kocovina. Důležité je neslavit a mít stále kam jít dál.” Larry Ellison

Také vás napadne: Dělají ramena. Nevědí co roupama. Ať peníze nepošlou mně. Ellison, jehož plány na probuzení rezignující populace a rozvoj havajského ostrova Lanai naleznete v novém FC, zdůrazňuje, že nikdo z miliardářů nepohrdá penězi. “Hospodaříme s tím, co jsme si vydělali. Sami nejlépe známe cenu každého dolaru. Musí pomoci těm, kteří si sami nepomohou. Všichni ostatní si mohou pomoci sami.” Ellison to přednáší i na univerzitách: “K čemu by chudým byly moje peníze, když s nimi neumějí nakládat? Problém je v hlavě. Ta je divotvorný hrnec. Nepotřebujete plné kapsy peněz. Kdykoli chcete, váš hrnec vám je dá.” A dodává: “Lidé po mně chtějí geniální radu. Čekají, že jim řeknu: “Johne, jdi a vymýšlej software.” Ale to přece já nevím. John možná softwaru ani trochu nerozumí. Proto říkám: “Johne, zabývej se tím, co tě baví a v čem vynikáš. Dři na sobě, zdokonaluj se. Bolí to, ale nemůžeš neuspět. Nikdy se ale nenech ovládnout penězi, protože se jich nakonec stejně zřekneš. Peníze nejsou cíl, jen prostředek k vlastní seberealizaci.”

Časopis FC se know-how a přemýšlení bohatých věnuje od samého vzniku. V každém vydání se snaží vysvětlovat způsoby, jak opakovaně vydělávat peníze. Ostatně uznávaný investor Warren Buffett už dvakrát v životě začínal téměř od nuly. Vždy se vrátil mezi nejbohatší. Nyní to chce stihnout potřetí. Je mu 82 let.

Je zvláštní paradox, že bohatí závidím chudým nutnost jednat. Mnozí chudí se ovšem už také dostali do extrémní situace, kdy rezignovali a nejednají. Mají pocit, že se nenarodili ve zlaté kolébce a bohatství není pro ně. Vlastně už přestali chtít peníze, ztratili zájem a snahu. Někdy již od třiceti dožívají. “Je to smutný důsledek výchovy a vzdělávání. Lidé cítí jako pohodlnější vzdát se než bojovat. Jsem šťastný za Ginu Rinehart, která z mrtvého dědictví se čtyřmi dětmi na krku se stala nakrátko nejbohatší ženou světa. Dokázala,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům