Cesta bez hranic českého krále esencí

Položme si jednoduchou otázku. Co stojí za úspěchem firem i jednotlivců? Často můžeme z úst úspěšných lidí slyšet slova jako dřina, píle, odříkání a překonávání překážek. To, že cesta za skvělými výsledky nevede po rovině, není pro čtenáře FC Workshopu žádnou novinkou. Můžeme ale takové cesty dosáhnout svobodně a bez hranic? JIŘÍ ČERNOTA je zkušený podnikatel, který na své cestě pochopil, že nejdůležitější je jen jedna hranice – nejvyšší kvalita. Pojďme se v příběhu českého krále esencí přesvědčit o podstatě úspěchu bez nutnosti vytvářet zbytečné limity.

Návrat k počátku

Kde najít začátek všeho? Jestli chcete, můžeme jít třeba na začátek letopočtu. Tehdy narozenému Ježíškovi přinášeli tři mudrci přes půl světa to nejvzácnější, co našli. Nebyly to drahé kameny, ale zlato, myrha a kadidlo (více o těchto „pokladech“ dále). „Pro ty moudré krále,“ vysvětluje jejich volbu inženýr Černota, „byla v přírodním bohatství mnohem větší hodnota.“

Ani vědci se tomu dnes nediví. Když vydestilujeme dřevo, získáme vlastně imunitní systém stromu. Imunita – chápete? Co může být víc než zdraví?

Postřehli jste v předchozím odstavci tu maličkost? Ano, Jiří Černota je inženýr. Ještě před dvanácti lety měl firmu na plechové střešní krytiny a příslušenství. Už její jméno bylo zvláštní – Satjam. Předpokládáte v tom zkratku příjmení dvou obchodních společníků? Potom jste na omylu. I když se nad tím názvem nikdo ze stavebníků nepozastavil, lidé se zájmem o historii tuší. V sanskrtu, jednom z nejstarších ze všech starých jazyků, slovo satjam znamená podstata. Ano, střecha jako podstata domu. Nebyla to slovní náhoda. Jiří Černota se už tehdy zajímal o kořeny člověka a moudrost předků.

Měl rád čajové rituály. Jednu čajovnu, ve Frýdku-Místku, roky finančně podporoval. Provozoval v ní místnost s pyramidou. Pyramida měla přesný tvar i nasměrování a lidé si tam za stokorunu chodili poležet, vypnout, odpočinout. Vraceli se zregenerovaní. Jiří to jako zvídavý inženýr sám zkusil a jako pragmatik nemohl pochopit, proč právě v pyramidě je mu lépe a má pak více sil.

„Ano, nechápal jsem PROČ, nicméně jsem cítil, ŽE na mě to prostředí prospěšně působí.“ A tak se rozhodl o pyramidální tvary zajímat více. Zjistil, proč staří Egypťané stavěli pyramidy – proč byly tak důležité pro vládce i jeho lid, který byl ochoten v náročných klimatických podmínkách vršit tunové kvádry jeden na druhý. Faraoni totiž věděli, a určitě ne jako první, že struktura jehlanu vytváří v jeho nitru neobvyklý energetický tok, ovlivňující i krystalickou mřížku kovu. „Pyramida v čajovně se brzy stala známou a po čase za ní jezdili i lidé ze zahraničí. A já se pak dočetl, že největší síla působí ve dvou sedminách výšky pyramidy. Když na takové místo uložíte potraviny, prodloužíte jejich životnost. I čaj mi tam chutnal jinak,“ vzpomíná Jiří Černota na den, kdy porozuměl jedné lidské moudrosti. (Tehdy ještě nevěnoval pozornost zprávám, že v pyramidách byly v uvedené výšce nalezeny esenciální oleje – tak čerstvé, jako by je z rostlin vydestilovali včera. Přitom tam v bezvadné kondici odpočívaly tisíce let.)

„Tam, vleže ve frýdecko-místecké Pyramidě, jsem poprvé pocítil i to, jak nějaká zvláštní síla vede mé myšlení do slepé uličky. Jak se narušuje moje nabyté technické vzdělání a víra v přednost hmoty. V té pyramidě totiž moje vědomí opouštělo hmotu. A já si uvědomil, že hmotný svět, který vidíme, může být jen jedním z těch, které stojí za objevování.“ Oporu našel koneckonců i u Einsteina. „Ten vymluvil vědcům, že hmota je pevná. Když se dnes podíváme do nitra jakékoli hmoty, opravdu zjistíme, že pevná není, že v ní probíhají permanentní pohyby a vibrace. Že hmota je energie. A že jiná energie, třeba z pyramid, může hmotu měnit.“

Jiří Černota začal s pyramidální energií dále pracovat. „Bylo mi divné, proč se více nepoužívá v běžném životě. A tak jsem si například jednu pyramidu postavil doma nad postel do výše 2,5 metru. Zlepšil se mi spánek, sny, energie, se kterou vstávám. Dodnes se divím developerům, že nestavějí administrativní nebo rezidenční budovy ve tvaru pyramid. Představte si, jak by se v nich lidem pracovalo a žilo!“ Někdy v tom období ho poprvé napadla otázka: „Co bych já mohl vložit do pyramid tak, abych zkvalitnil život ostatním lidem?“ Jiřímu Černotovi už chyběl jen kousek k tomu, aby objevil cestu k esenciálním olejům, které to do pyramid neměly daleko. Ostatně mají něco společného. Pyramidy i esenciální oleje se vyznačují účinností impulzů, vibrací a informací, jež přenášejí. Mimochodem, později se firma Jiřího Černoty stala jedinou na světě, která na esenciální oleje během výroby a skladování působí pyramidální energií za těch podmínek, které prověřili už egyptští faraoni. (Podle Jiřího je to jeden z důvodů, proč mají BEWIT oleje takovou účinnost.)

Objevení krve rostlin

Ačkoliv Jiří v té době velmi úspěšně podnikal a jeho firma Satjam dosahovala ročního obratu v řádu stamilionů, v roce 2006 se ji s tehdejším společníkem rozhodli prodat. Satjam dodnes funguje a prosperuje, ale pro Jiřího zjevně jedna etapa skončila a druhá se otevírala. „Zajímala mě oblast zdraví… Abych se co nejvíce naučil, nastoupil jsem od začátku jako řadový člen do Forever Living Products, multilevelové firmy pracující s aloe vera.“

V kariéře, kterou ihned rychle stoupal, problém nebyl. Měl soustředěný zájem o produkt, vzdělával sebe i druhé a záhy dosáhl manažerské pozice. Přesto Jiří nebyl spokojen. „Vadila mi manipulace, neochota některých kolegů vzdělávat se v zájmu pomoci klientovi. Mnozí partneři tak doporučovali produkt, o kterém neměli adekvátní vzdělání, a výsledkem bylo, že na schůzkách lhali, jen aby prodali. Já jsem věděl, že vůbec není v pořádku například zahřívat aloe vera na 60 °C, protože se tím ničí enzymy a zdraví prospěšné látky.“

Bojoval sám se sebou, ale den za dnem se ujišťoval, že to byl krok chybným směrem. Také si však uvědomoval, že to nevadí. Alespoň zpřesní své potřebné zaměření a z multilevelové firmy, kterou opustil, si může vzít všechno dobré i zlé, aby to jednou mohl dělat způsobem, který nikdo nezkusil.

Následujícího dva a půl roku si Jiří Černota vydělával jako kouč síťového marketingu. Vzdělával lidi bez ohledu na firmu, ve které působili. Zhodnocoval své nabyté zkušenosti z tohoto specifického způsobu prodeje, na internetu měl komunitu 14 000 klientů, kteří aktivně využívali jeho vlastní on-line vzdělávací systém. „Jezdil jsem do zahraničí, rozšiřoval si obzory a pozoroval druhé. Zároveň jsem stále více vnímal jeden opakující se dotaz mých klientů: Kdy začnete prodávat nejen vzdělávací systém, ale také fyzický produkt?“ Přemýšlel. V zahraničí měl oči na stopkách, sledoval trendy, nové příležitosti. Až pak…

Jednou mu kdosi kápl na ruku esenciální olej a vyprávěl o aromaterapii. „Patřil jsem k lidem, kteří považují za aromaterapii to, když si něco pustí do difuzoru a ovoní si tím prostředí. Ano, to je jeden z přístupů, ale esenciální oleje jsou v podstatě léky, užívají se tak už desítky tisíc let. Dříve byly především výsadou králů a panovníků. Nejde o to, že s esenciálními oleji je Vám příjemně. Vám je s nimi zdravě,“ zdůrazňuje Jiří Černota, podle něhož není náhoda, že právě rostlinná strava člověku tolik prospívá, uzdravuje ho a vrací k přírodním kořenům.

„Podívejte se na buky. Plodí jen v určité roky, ale plodí tak po celém území. Ty buky napříč zemí se prostě nějak domluví a my nevíme jak. Domníváme se, že prostředkem dorozumění jsou právě esence. Rostliny spolu komunikují jinak než my, ale nám se jejich komunikace stává neznámou, protože vztah k přírodě ztrácíme. Přitom ona nám stále pomáhá.

A když aplikujeme esenciální olej, zřetelně okamžitě podpoří naši mysl, cítění i konání. Jako bychom procitli ze sna. Ihned mnohem lépe víme, co je správné, zklidňujeme se. Esenciální oleje zjevně působí i na naše podvědomí, protože se s jejich pomocí rozplývají negativní myšlenky a strachy, které vytvářejí stresy a civilizační nemoci. Vědci našli spojení mezi lidským chováním a fyzickými projevy na těle. Dlouhodobý hněv poškozuje játra, dlouhodobý strach vytváří žaludeční vředy. A to ani nemluvíme o škodách na podvědomí, sebejistotě, víře v sebe.

Esence fungují jako terapeutický dar naší přírody, tohle všechno dokážou uvolnit. Jiří je přirovnává k lidské krvi, esence v sobě nesou veškeré podstatné informace. Proto o nich mluví jako o krvi rostlin. Jde-li o přírodní esence terapeutické kvality (stoprocentně přírodní bez příměsí), v těle se šíří velmi rychle. Prostupují i hematoencefalickou bariérou do mozku. Po vdechnutí je esence za několik desítek sekund zjistitelná v krvi odebrané z prstu. Proto s námi spolupracuje řada psychologů, terapeutů i lékařů fyzického těla, kteří pomocí našich koncentrovaných olejů likvidují všemožné bakterie, boreliózu, stafylokoky…“

Norma kvality

Vše dosud vyjádřené o esenciálních olejích přitom není žádné překvapení pro nikoho, kdo cestuje po světě nebo žije v USA. Tam bylo publikováno už více než 17 000 vědeckých studií a esenciální oleje se také díky nim staly za velkou louží velkým a populárním trendem. „Lidé nejen v Americe si začali uvědomovat, že chemická medicína samozřejmě může pomoci nemocnému člověku, dokonce i zachránit život, ale jediná dlouhodobá cesta lidského zdraví, daná naší podstatou i historií, je přírodní,“ říká Jiří Černota.

Možná si také uvědomujete, podobně jako Jiří, že ne každá studie je založena na objektivních datech. Ostatně to v rozhovoru na předchozích stranách tohoto vydání zmiňovala také Anna Brandejs. Pro esenciální oleje prakticky neexistuje žádná norma ohledně jejich chemického složení a získat stoprocentně čistý esenciální olej může být extrémně náročné. Pro představu si uveďme takový esenciální olej z růžových květů. Ten je velmi oblíbený a v kosmetice je jednou z nejpoužívanějších ingrediencí mastí nebo krémů, ale z pohledu výroby je to jeden z nejnáročnějších olejů vůbec. Pokud chcete získat stoprocentně přírodní esenciální olej z růžových květů, budete potřebovat několik tun okvětních lístků. Jen si představte, jak velké množství to může být. I z tohoto důvodu jsou esenciální oleje často ředěné a pančované. Není žádná...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům