Nepodniká, odešel z Microsoftu, který ho majetkově vystřelil nahoru, a přesto dál bohatne. Zadejte tento úkol svému operačnímu systému Windows a nevyřeší ho.
Bill Gates se roku 2008 vzdal vedení firmy, kterou spoluzaložil v roce 1975. Odešel s investičním jměním 40 miliard dolarů. Nyní se blíží dvojnásobku. Jak je to možné, když si ponechal jen 436 milionů akcií Microsoftu, což je 5,2% obchodní podíl? Z čeho se mu množí peníze? Jak to, že souběžně může být největším mecenášem světa, který ze svého rozdal už 29 miliard dolarů především na dětskou obrnu?
“Pomohlo mi přátelství s Warrenem Buffettem. Naučil mě investovat. Dlouho jsme se míjeli. Žil jsem v zajetí digitálního světa, jako on ve svých číslech – na burze. Spojil nás přístup k výchově dětí. Oba totiž máme za to, že peníze volně darované dítěti jsou zabijákem snaživosti. Než dítěti dát peníze je lepší vysvětlit mu způsob, jak si peníze může vydělat, zasloužit. To se týká každého člověka, a udělal to i Warren se mnou. Řekl mi, jak investovat,” vzpomíná Gates na rozmluvu s o 25 let starším investorem Buffettem, který i svému synovi Peterovi půjčoval na směnku. “Warrena nikdy netrápilo, co s penězi jednou provede. Nezastavoval, reinvestoval, nakupoval. Pak jsme vymysleli The Giving Pledge, projekt, ve kterém ti lidé, kteří si připadají dostatečně schopní postavit se na nohy v každé době, odevzdají nejméně polovinu svého majetku na dobročinnost.” Dodnes tak učinilo 114 miliardářů.
Aktiva nejčastěji v podobě obchodních podílů přecházejí na Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tento majetek se nepočítá do Gatesova portfolia. “Uvědomil jsem se, že moje peníze mají jedině význam pro lidi, kteří si sami k penězům nepomohou, respektive je akutně potřebují k přežití. Číslem 1 na seznamu jsou děti. Frustrující je, že v kapitalismu se častěji poskytují peníze na projekty řešící triviální problémy bohatých, než by se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům