Přijít k penězům je možné dvěma známými způsoby. Vydělat si je, nebo je ušetřit. Na šetření se bohužel zapomíná. Že může být výnosnější než výdělek, pokud máte nervy, dokazuje Richard Branson. Šestý nejbohatší Brit zavzpomínal na první velký obchod.
“Bankovka má stejnou hodnotu, ať ji dostanete, nebo nevydáte. Ostatně i v životosprávě platí, že je lepší nedělat dietní chyby než pak muset hubnout.” Richard Branson
Psal se rok 1978 a Bransonovi bylo 28 let. Projevil zájem o ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech. Tehdejší vlastník, lord Cobham, požadoval 5 milionů dolarů.
Schválně, kolik byste protivahou nabídli Vy? Zamyslete se.
Bransonův protinávrh stál lorda málem srdeční příhodu: 100 000 dolarů.
Ano, nabídl jednu padesátinu požadované ceny.
“Lord Cobham mě vyhodil se slovy, kde beru drzost za ním s takovou nabídkou přijít. Opáčil jsem stejně. “Vážený pane,” řekl jsem. “Jedna věc je Vaše požadovaná cena. Ta nemá smysl bez mého ANO. Jsme ve stejné situaci. Smlouva je průsečíkem nabídky a poptávky. My oba máme svou pravdu. Bez kompromisu je Vaše cena pouhá chiméra.”
“Kdo rychle platí, vždy draze platí.” Baron Salomon Mayer von Rothschild
Od té doby, každé čtvrtletí, Branson jemně zvyšoval nabídku. Jednou o 5, jednou o 10 tisíc dolarů. “Byl to risk. Mezitím se mohl objevit kdokoli, kdo by přijal lordův požadavek. Ale i kdyby, já bych nic netratil. Žádné peníze jsem v tom neměl uložené. Byla to hra, ve které jsem nemohl prohrát. Navíc častěji člověk...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům