Co má společného bohatnutí a meditace

“Vydělávání peněz je jako náboženství,” řekl zkraje devatenáctého století Salomon Meyer Rothschild, zakladatel vídeňské větve bankéřské rodiny, a já té větě dlouho nerozuměl. Znamená to snad, že bohatí mají svého “Boha” a víru v peníze? Když si však uvědomíte základní principy bohatnutí, jako by vycházely z pravidel meditace.

1. Chcete meditovat? Tak o tom nemluvte a konejte

Každý chce být bohatý, tak jako každý chce být šťastný. Někdo jen chce a nic pro to nedělá. Dokonce celý život prosní čekáním na nahodilost, která něco změní. “Nejsem šťastný. Bože, pomoz mi, ať jsem šťastný,” modlí se od školní lavice po krematorium. Lidé nešťastní v práci čekají na lepší nabídku. Ale jak by mohl dostat nabídku někdo, kdo už je otrávený, rezignovaný a letargický? Chtěli byste takového zaměstnance?

Přitom řešení je tak snadné.

Přestat čekat na zázrak a konat. Kdo potřebuje vnitřní klid, také nečeká, až ho kamarád chytí pod křídlem a odvleče na meditaci. Až ve schránce objeví reklamní leták na tai-či nebo jógu. Vždyť může jít na meditaci sám. Nepotřebuje k tomu vládu, náhodu či osud.

2. V každé chvíli vykonávejte jen jednu činnost, nic víc

K úspěšnému zklidnění nestačí zajít na meditaci, když máte zároveň hlavu zanesenou stovkami malicherných starostí. Jak se chcete soustředit, když myslíte na to, že musíte uklidit, navařit, nakoupit, vyprat, vyžehlit? Nakonec ještě povíte, že meditace nefunguje.

Stejně obtížně se dosahuje cíle v kariéře, když honíte příliš zajíců a neumíte se zaměřit na jednoho z nich. Ani desetiboj neprobíhá naráz, že by Šebrle přeskakoval překážky už s tyčí na skok do výšky a po dopadu ještě vrhl koulí. Ne, jedna disciplína po druhé.

3. Dělejte to, co milujete

Meditace je k ničemu, když jí nevěříte. I v práci platí, že co Vás nebaví, to Vás ubíjí. A uvědomíte-li si, že produktivní období plné sil máte věnovat něčemu/někomu, co/kdo Vás nenaplňuje, šéfovi, kterého nenávidíte, nevypadá ten život právě využitě. “Rozhodl jsem se živit tím, co mě baví. Kdybych se tím pořádně neuživil, aspoň dělám to, co mě dělá šťastným. Je paranoidní dělat to, co člověka nebaví, a ještě se tím neuživit,” říká Larry Ellison, osmý nejbohatší muž světa a hlava softwarové společnosti Oracle, podle něhož “úspěch znamená dostat to, co chcete, a štěstí znamená chtít to, co dostáváte.”

Časopis FC definoval Spirálu chytrého bohatnutí:

Když děláte to, co Vás baví, děláte to rádi.

Když to děláte rádi, děláte to často.

Když to děláte často, děláte to stále lépe.

Když to děláte stále lépe, jste stále úspěšnější.

Když jste stále úspěšnější, vyděláváte více peněz.

Když vyděláváte více peněz, baví Vás to ještě víc.

Když Vás to baví ještě víc, děláte to ještě raději…

4. Pomáhejte

Lidi, kteří meditují, spojuje totéž. Jsou ochotni si pomáhat, protože přichází sekundární odměna – radost z pomoci, která měla smysl. Při vydělávání jsou sekundární odměnou peníze. Však to jistě znáte: Kdykoli komukoli pomůžete, strká Vám z vděčnosti peníze. Proto chytrá podnikání jsou postavena na pomoci. Dokonce vznikl i samostatný obor prodeje – MLM. Stojí na osobní pomoci, osobním doporučení, osobní službě a osobní záruce. Lékaři, právníci, řemeslníci – těm všem rádi platíme, když nám teče do bot.

5. Noste si své vnitřní bohatství v sobě

Zenoví mistři říkají: “Všechno, co Vám mohou...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům