Co máte společného Vy a Bill Gates?

Poznáte tohle ucho? Psal se rok 1965 a 10letého Billa učil tatínek, právník William H. Gates, prstoklad na psacím stroji. Nebavilo ho to. Nedomníval se, že by někdy potřeboval znát, kde jaké písmeno se nachází na klávesnici…

O 10 let později založil Microsoft, který mu vydělal většinu z aktuálních 69,1 miliardy dolarů.

Dnes je o 48 let později. Uhodnete, co máte s Billem společného? Co spojuje také zdravé s nemocnými? Evropany s Afričany? Muže se ženami? Staré s mladými?

V čem jsme si absolutně všichni rovni a co rozhoduje o úspěchu/neúspěchu?

Odpověď zní: čas. Všichni máme k dispozici 1440 minut denně. Vy, Warren Buffett, Petr Kellner i kdokoli z Vašich přátel. Všimněme si, jak je využíváme.

Ingvar Kamprad stále pracuje 16 hodin denně. Nemusel by, je mu 87 let a IKEA mu vydělala 51,3 miliardy dolarů. Proč to dělá? “Čím více stárnu, tím oceňuji hodnotu času. Někdo vnímá 10 minut jen jako šestinu hodiny. Promarní-li 10 minut, zbude mu dalších 50. Tento princip myšlení mu ale říká, že nezáleží ani na 1 promarněné hodině, protože den má dalších 23 hodin. A nezáleží na 1 dni, rok má dalších 364. Se životem je to ale horší, je totiž jen jeden.”

Nick D’Aloisio je opačný extrém. Multimilionářem se stal rekordně rychle – v 17 letech. Stačily mu 2 roky a 1 vyrobená aplikace pro mobilní telefon. “Usmívám se, když slyším nářky kamarádů, že nemají čas. Všichni máme stejně času, ale každý ho jinak využíváme. Lidé, jejichž čas se vleče, vykonávají činnosti, které je nebaví. Potom mají klamný dojem, že je času spousta. Ale čas, který věnujete oblíbeným činnostem, uplyne jako voda. Pak musíte zase makat. A nudíte se. Trvá to šíleně dlouho. Máte pocit, že život je jen otrava.” Kvůli mobilní aplikaci, která samočinně zkracuje internetové články do délky textové zprávy, oželel ragby a kriket, které hrál závodně. “Získal jsem čas a koncentraci jedním směrem. A vyplatilo se to.”

Neměl více času. Ale přeorganizoval si ho. A volný čas se našel. Stejné to bývá s penězi…

Kdybyste měli více času Vy, co byste podnikli? Seděli byste o to déle u televize a pustili si jeden film denně navíc? Nebo byste udělali více pro své cíle, o jejichž dosažení tak rádi hovoříte? Pokud se domníváte, že žijete ve špatné uspěchané době, kdy neexistuje volný čas, dovoluji si připomenout důležitá fakta:

V roce 1913 potřeboval člověk na překonání vzdálenosti 100 kilometrů 1 den. V roce 2013 potřebujeme asi 1 hodinu. Šetříme 23 hodin.

V roce 1913 lidé pracovali 16 hodin 6 dní v týdnu. V roce 2013 máme 8,5hodinovou pracovní dobu a celé volné víkendy. Šetříme 53,5 hodiny týdně.

V roce 1913 lidé umírali průměrně v 47 letech. V roce 2013 zjišťujeme, že máme k dispozici dalších 30 let. A to nám spoustu času šetří stroje – letadla, automatické pračky, internet. Lidé nikdy neměli tolik času jako my dnes.

Přesto 50letý člověk se někdy cítí “tak unaven tou dřinou”, že uvažuje o předčasném důchodu, a to má před sebou ještě 30 % produktivních let.

“Někteří úsměvní manažeři jsou tak zaměstnaní, že vybíhají uprostřed jednání s telefonem v ruce a stále někam volají. Já používám telefon, jen když potřebuji. Jinak by mě vyrušoval a nutit odkládat práci, tedy marnit čas. V podnikání přitom nezáleží na tom, jak dlouho práci děláte, ale s jakou koncentrací se jí věnujete.” Warren Buffett

Bohatí razí pravidlo Teď a tady. Problémy řeší ihned, zatímco potěšení odkládají. O to více a s klidnější hlavou si ho užijí.

Průměrní činí opak....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům