Po 37 letech se Ingvar Kamprad, nejbohatší Seveřan, vrátil do vlasti. Opět skříply dveře u jeho rodného domu na švédském venkově, kam si ho rodiče přivezli před 87 lety… Za ta léta ušetřil dlouhou cestu. Stal se druhým nejbohatším Evropanem.
… a hned zamířil na zahradu, aby se podíval do kůlny, kde vlastně vznikla IKEA.
Než si vydělal na nábytkářský gigant, který mu k dnešnímu datu vynesl majetek 48,7 miliardy dolarů a 5. místo světového finančního žebříčku, prodával tady, na farmě v Älmhultu, už jako kluk zápalky, ryby, ozdoby, semena, psací potřeby, vánoční přání a hodinky. První vlastní stavebnici nábytku složil v 16 letech, rok nato na zahradní domek upevnil ceduli IKEA. Dyslektik, kterému se ve škole všichni smáli, začal podnikat. A dařilo se mu. Až moc. A musel to řešit.
Na své padesátiny, v reakci na vysoké daně ve Švédsku, přesídlil do Švýcarska a žil v obci Epalinges poblíž Lausanne. IKEA zůstala ve Švédsku, aby dále dávala práci krajanům. Jen se v městečku Älmhult poněkud rozrostla. Většina z 18 500 obyvatel, bydlících zde, tři hodiny jízdy vlakem od Stockholmu, dnes pracuje pro Kamprada. A to nejen v návrhářských ateliérech a výrobě, ale i například v levném hotelu Värdshuset IKEA, který za rok oslaví 50 let existence. 151 jednoduchých pokojů je vybaveno nábytkem a osvětlením od této firmy. I tak prezentuje zboží.
“Před rokem a půl jsem pochoval manželku Margaretu a...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům