Vsadil se s rodiči. Když zbohatne, nemusí na vysokou. Vyhrál. V 19 je milionář

Vysoké vzdělání mít, či nemít? – hamletovská otázka dnešní doby. Je nezbytným předpokladem kariéry? Nebo je cesta k diplomu a titulu jen zbytečnou objížďkou, která zdržuje? Je ošemetné se řídit miliardáři. Mnozí univerzitu nemají, protože na ni nebyla doba nebo peníze. Možná by dosáhli téhož cíle, a rychleji. Možná ne.

“Dnes bych byl lékař a nejspíš ne tak bohatý,” směje se Li Ka-šing, nejzámožnější Asiat, který to od nuly k jmění 25,8 miliardy dolarů dotáhl i bez základního vzdělání. Měl školu života. “Lituji toho. Každou zkušenost jsem si musel objevit sám. Škola je prospěšné přebírání cizích vědomostí koncentrované do tak krátkého času, že na získání totožných zkušeností by člověku nestačil celý život,” říká Li Ka-šing s tím, že “závidím dnešním dětem, které mohou tankovat vědomosti volně jak na čerpací stanici. Nikdy nevíte, co se přihodí a kdy se jaká znalost hodí.” Proč se neučil a jak přišel k penězům? Celý 7stránkový rozhovor s Li Ka-šingem čtěte v časopise FC.

Naopak zastáncem školy života spíše než školy vysoké je muž vyznamenaný královnou. Sir Richard Branson odešel už ze střední školy. Jako dyslektik, který špatně četl a pamatoval si, založil postupně 350 společností, podniká od 15 let.

Také David Karp nedokončil ani střední školu a dnes na ní přednáší. Jeho tehdejší spolužáci ještě teoretizují na univerzitě a on má již 275 milionů dolarů investičního majetku, protože místo učení programoval a v 26 letech prodal blogovací platformu.

Nick D’Aloisio, nejmladší zaměstnanec Yahoo, dokončuje střední školu večerně. V interview pro aktuální vydání FC říká: “Nezáleží mi na diplomu, zdokonalovat se je moje životní ambice.” A to v 17 letech prodal svůj start-up za téměř miliardu korun!

Je tedy vysoká škola plynovým, nebo brzdovým pedálem? Mohu si bez ní vytvořit podnikatelský náskok oproti vrstevníkům, zavaleným knihami, nebo naopak díky ní rychleji doženu ty vrstevníky, kteří se domnívali, že mi podnikáním za 5 let utečou?

Spencer Costanzo to vyřešil šalamounsky. S rodiči, kteří nechtěli slyšet o tom, že by se zřekl vysokého vzdělání, uzavřel sázku. Když ve stanovené lhůtě zbohatne, dokáže, že si v životě poradí i bez školy. Jinak musí k zápisu. Vyhrál. V jeho věku ještě mnozí nemají řidičák, on má Ferrari. V 19 letech je prezidentem Malibu Apps. Holding, který založil v 11. třídě, má 8 dceřinek. Nyní již ani nevyvíjí vlastní mobilní aplikace a start-upy. Investuje do cizích, nadějných. Tak rychle vybudoval kapitál.

“Neexistuje lepší doba na rozjetí vlastního byznysu než teď. Když jste na škole, co můžete ztratit? Až jednou nastoupíte do práce, už nebudete mít čas, sílu ani zdroje. Jakmile máte nápad, začněte. Sledujte, co vyvolal, a zařiďte se podle něj. Úspěch vyžaduje jedinou investici: Váš čas,” říká v rozhovoru, který je natolik inspirativní – u 19letého “mláděte”, že jsme se ho rozhodli nabídnout všem čtenářům internetu.

Spencere, kdy jste začal Vy?

“První internetový projekt jsem zkusil v 10. třídě. Rok nato jsem založil firmu. Od té doby jsem uvedl 50 aplikací pro iPhone a iPad. Dnes už nevymýšlím, mám peníze, abych investoval do nadšenců, jakým jsem byl já, a participoval na jejich chytrosti.”

Co tomu dnes říkají rodiče?

“Založil jsem firmu proto, že jsem nechtěl na kolej. Napadlo mě, že kdybych dovedl rozjet úspěšný byznys, rodiče by tolik nemuseli chtít, abych studoval. Zafungovalo to. U mobilních aplikací je skvělé, že úspěšní, nebo neúspěšní jste relativně ihned....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům