Proč je na kritiku vhodné říci “děkuji”

Zažíváte pocity osamělého vojáka v poli? Ničí Vás kritika? Spikl se celý svět proti Vám? Máte zatvrzelou pravdu a jiný úhel pohledu nepřipouštíte?

Tím vším si prošel také Mark Zuckerberg. Odmalička se vzpíral rodičům:

Ti mu předali židovskou víru včetně obřadu bar micva ve 13 letech, on sám ale vždy tvrdil, že je ateistou.

Těžko snášeli, když opustil Harvard a začal se věnovat “chiméře” – sociální síti.

Až do roku 2012 neměli pravdu a Zuckerberg byl na koni. Loni pak došlo na jejich slova. Facebook ve druhém čtvrtletí roku 2012 prodělal 157 milionů dolarů. Zuckerberg, jeho první muž, to schytal od všech – přátel, posměváčků i kolegů. “Když Vám nikdo nevěří, poznáte sami sebe,” říká 29letý Mark, na jehož místě by se kdekdo sesypal, zahořknul, snad i firmu prodal. On ale zatnul pěsti a vytrval.

“Kritika je jako kartáč. Silné látky pročistí, u příliš jemných se nedá použít, protože pak by z nich nic nezbylo.” Honoré de Balzac

Nyní, při ohlašování výsledků za druhé čtvrtletí 2013, Facebook ohromil ziskem 333 milionů dolarů. Sám Zuckerberg za onen rok navýšil svůj majetek o 35,9 % na aktuálních 16,7 miliardy dolarů. Je 42. nejbohatším na světě.

Ponechme ještě stranou odborné důvody. Navštivme Zuckerbergovo myšlení. Proč to nezabalil? Jak mohl vidět světýlko na konci tunelu, když nad ním všichni zlomili hůl? Co musel ten rok prožívat?

O cihlové zdi

“Ten rok jsem se cítil, jako kdyby mě obestoupily zdi. Neviděl jsem přes ně přátele. Až časem jsem pochopil, že ty zdi vznikly z určitého důvodu. Každá cihla mi vytýkala, jak špatně něco chci. Bylo to, jako kdybych se díval do zrcadla. Největší překážkou byl můj obraz. Zbořit ty zdi a dostat se ven bylo možné jedině přes své vlastní zlepšení,” říká Zuckerberg, proti němuž stáli nejen lidé, ale i hospodářské výsledky. Přestal svalovat vinu na jiné a “rozhodl jsem se stát tou nejlepší verzí sebe sama, jakou mohu být.”

Co tím má na mysli?

“Přestal jsem vnímat kritiku negativně. Každá z těch cihel byla jedna kritika a říkala mi “Takhle ne!”. To samo o sobě nebyla ostuda. Každý je omylný, ale jen ten, kdo si chybu nepřipustí, je opravdu slabý. Víte,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům