Chtít vydělávat, když Vám podnikání začne nabízet víc, je legrace. Ale umíte si představit, že byste odmítli tloustnutí vlastní peněženky? Nesmějte se, existují.
Grigorij Perelman, jehož kapitálem i výrobním nástrojem je vlastní mozek, v roce 2003 vyřešil “nevyřešitelnou” Poincarého domněnku. Tým matematiků ověřoval jeho důkaz sedm let! Přesto Rus odmítl Fieldsovu medaili, matematickou obdobu Nobelovy ceny, i odměnu milion dolarů. I v 45 letech nadále žije v jednom bytě se sestrou v Petrohradě a říká: “Všude kolem nás je prázdnota, dá se i vypočítat. Vím, jak funguje vesmír. Tak proč bych měl usilovat o slávu nebo peníze?”
Jistě, řeknete si – on si peníze může vydělat vždy, možná tak uvažuje, ale…
70letý německý důchodce v roce 2007 žádné zvláštní know-how neměl, přesto odmítl převzít vyhranou první cenu v loterii ve výši 60 milionů Kč. Odůvodnění? Neví prý, co by si s takovou horou zlata počal. Vsázel jen proto, aby se pobavil.
Jistě, řeknete si – Němci mají vysoké penze, ve stáří už více nepotřebují, ale…
Australskému finančníkovi Gregu Coffeymu bylo 38 let, když odmítl pracovní nabídku od GLG, jednoho z největších evropských hedge fondů. Za pětiletou smlouvu měl včetně benefitů inkasovat v přepočtu 5 miliard Kč. Miliarda za rok! Odmítl s tím, že ho nabídka neoslovila. Blázen, myslíte? Následně mu na stole přistála nabídka od konkurenčního Moore Capitalu. Za 5 let 6 miliard Kč. Přijal.
Jonathan Oringer nebyl ani licitátor, ani důchodce, ani génius. Rodák z New Yorku byl obyčejný programátor, který zbohatl “omylem”. Dnes, v 39 letech, je majitelem fotoagentury Shutterstock a prvním miliardářem v Silicon Alley. Ano, proti své vůli.
(Poznámka: Pozor, nezaměňovat Silicon Alley, oblast v newyorském Manhattanu, které je sídlem rozvíjejících se internetových firem a nových médií, a kalifornské Silicon Valley, sídlo gigantů velikosti Applu, Googlu, Yahoo nebo Facebooku.)
Proč se Oringer vzpíral závratným příjmům, popsal slovy: “Předtím jsem neuspěl s deseti firmami. Byl jsem připraven selhat znovu. Snad jsem i selhání měl předem v hlavě.” Pro selhání měl mimochodem všechny předpoklady. Spadl do fotobyznysu, aniž o fotografování cokoli věděl. Dokonce neměl fotoaparát. Jak se to seběhlo, že v říjnu 2012 vstoupil na burzu? Kde vzal dnešní databázi 28 milionů fotografií, videí a ilustrací? Jak jeho 55% podíl v Shutterstocku nabyl hodnoty 1,05 miliardy dolarů?
“Tvořil jsem software, který by bránil vyskakování nechtěných oken při brouzdání po internetu,” popisuje pop-up blockery, nyní již automaticky instalované ve...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům