Je to 7 let, co Rakušan Dietrich Mateschitz, minoritní vlastník společnosti Red Bull Ltd., využil křídla, která údajně dává jeho energetický nápoj, a přeletěl na ostrov Laucala v souostroví Fidži. Kus panenské přírody i s personálem v Jižním Pacifiku se stal jeho za 7 milionů liber (asi 200 milionů Kč). Pro tehdy 61letého Mateschitze to byla doslova kapka v moři, jeho investiční majetek činí 5,3 miliardy dolarů, tedy 100 miliard Kč. Přesto je byznysmen, a tak i vloženou investici chce zpět. Proto na ostrově nechal postavit vlastní hotelový resort a opožděně ho přiletěl zkolaudovat.
Marketingový specialista měl vždycky oči na stopkách. V 80. letech při návštěvě Thajska postřehl osvěžující potenciál nápoje Krating Daeng (thajsky “Rudý býk”) a s Thajcem Čaleem Júvitjou, autorem receptu, dohodl globální značku s globálním názvem Red Bull. Thajec má 51% obchodní podíl, Mateschitz 49%. Thajec dodal obsah, Rakušan formu. Tedy marketingový obal, s jehož podporou se stal Red Bull světovou třídou. Mateschitz říká: Nerad si nechávám tajemství pro sebe. “Vždy, když zahlédnu něco výjimečného, chci to mít. Poté mě však zachvátí ješitnost, že se tou jedinečností musím pochlubit. A protože i Laucala Island unikátní je, přátele mě stále kamenovali: Dietrichu, kdy tam budeš? Kdy smíme přiletět? A tak jsem se jim rozhodl postavit vilky a ať si tam létají kdykoli,” směje se podnikatel.
Ostrov zvolil i z historických důvodů. Záznam o něm uvedl i viceadmirál William Bligh, oběť vzpoury na lodi Bounty, do lodního deníku v roce 1789. Nicméně až roku 1874 se ostrov Laucala stal britskou kolonií. Století poté se Fidži změnilo v nezávislý stát a dnes je součástí Commonwealthu, s angličtinou jako oficiálním jazykem. S tím si samozřejmě rakouský majitel neláme hlavu. Ostrov je jeho. A podobných soukromě vlastněných ostrovů je už na celém světě kolem tří tisíc.
Dle katastrálních výpisů byl prvním privátním majitelem mediální magnát Malcolm Forbes. V roce 1972 koupil ostrov za 1 milion dolarů. Byl vybíravý, tři roky hledal místo, které by splnilo jeho představu o tropickém ráji. To něco znamená. Dva roky poté dokončil výstavbu luxusní vily, která stojí dodnes a nabízí 360stupňový rozhled na celý ostrov. Ten není velký, má jen 18 kilometrů čtverečních. Tedy, o vile hovoříme v tamním slova smyslu. Na naše představy je dům spíše malý a jednoduše koncipovaný. Jen dvě ložnice, dvě koupelny a plavecký bazén. Nicméně v jedné z ložnic spala herečka Elizabeth Taylor, která Forbese na ostrově navštívila.
Malcolm Forbes později přistavěl sedm hostovských chaloupek v přírodním stylu s dřevěnými stěnami a doškovými střechami, jakož i správcovský dům a plantážový altánek, kde byly servírovány pokrmy pro hosty. U soukromých ostrovů je obvykle překážkou doprava. Nikoli na Lancala Island. Forbes do kokosové plantáže položil přistávací airstrip, vybudovaný australskou firmou Morris Hedstrom. Přistát se dá “za domem”, což u Mateschitze spolurozhodlo. Privátních letadel má dva hangáry, ostatně skromný není ani v autech: značku Jaguar si oblíbil natolik, že koupil jeho závodní tým.
Je to pohádka. Bílé písčité pláže jsou před širým oceánem chráněny korálovými útesy. Forbesovi slouží ke cti, že měl do detailu promyšlenou obslužnost. Aby si personál připoutal k ostrovu, umožnil Fidžanům vzít si sem celé rodiny. Na ostrově je tak svým způsobem celá vesnička včetně školy a kostela. Ostrov permanentně obývá asi 220 domorodců. Forbes zainvestoval do infrastruktury i soběstačnosti po stránce úrody. Není divu, že 71letý Forbes dohasínal právě na tomto ostrově, stalo se 24. února 1990. Pryč se mu nechtělo. I proto jeho poslední přání znělo: “Spalte mě a můj popel hoďte do vzduchu, ať se rozprostřu po celé ostrově....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům