Pátý den našich inspekcí po ostrovech a resortech na Maledivách, které budou využity k doporučení cest v prémiovém magazínu First Class Traveller, nás zavedl na Island Hideaway at Dhonakulhi. Tento resort je oblíbený mezi mnoha movitými Čechy, kteří hledají naprosté soukromí ve vilách ukrytých ve vegetaci. Někteří však odjíždějí rozčarováni z malé pláže či cen, které jsou podle nich nesoudné. Zajímalo nás, na čí straně je pravda. Nechceme však působit jako soudci, následující řádky jsou pouze naše postřehy.
Island Hideaway má šest hvězd, z toho se již dá odvodit vyšší cenová úroveň a žádný klient nemůže počítat s tím, že nějakých 500 dolarů mu v místě vystačí na desetidenní útratu. Ve srovnání s obdobnými resorty na Maledivách, tedy Four Seasons, One&Only, Soneva, W Retreat, je dokonce jedním z nejlevnějších. Jádro problému je tedy spíše v destinaci jako takové, Maledivy patří k nejdražším místům na světě. Není divu, skládají se z ostrůvků, kam je nutné řadu produktů dovážet.
Řada klientů může být rozčarována už při snídani. I nás překvapilo, že se připlácí za perlivou vodu. Za neperlivou nikoli. Zvláštní. Tím spíše, že opodál je bezplatně nabízeno šampaňského. Když jsme se na tuto rozporuplnost zeptali, bylo nám vysvětleno, že neperlivá voda je hotelová, tedy neznačková, tudíž může být hostům poskytována zdarma, a to nejen během snídaní, ale i například ve vile (což je pravda, každý den nacházíte láhve s vodou i ve venkovní koupelně, na den cca 9 litrů – vychází to 3 litry na osobu a den). Perlivá voda je tu brandovaná a hotel ji chce zaplatit. Navrhli jsme tedy hotelu, aby si udělal i nebrandovanou perlivou vodu, tedy svou vlastní, protože působí opravdu podivně, když je zadarmo roznášen i fresh džus, a to i například u společného bazénu. Mimochodem: perlivá voda stojí v Island Hideaway od 4 dolarů výš. Vzpomeneme-li si na Staroměstské náměstí a vodu v restauracích v přepočtu za 5 dolarů, pak šum Indického oceánu je přidanou hodnotou na straně Malediv.
Mnozí čeští klienti si stěžují i na to, že hotel diferencuje děti a dospělé. Pro děti má vlastní menu, cenově zvýhodněné, z něhož si ovšem nemůže objednat dospělý, který nemá takový hlad. Vyzkoušeli jsme si to a v některých případech to opravdu nešlo: dítě pak za tutéž porci platilo 10 dolarů, dospělý 30 dolarů. Hotel to vysvětluje zlevněním dětských porcí. Snaží se tedy argumentovat úhlem pohledu: dospělý platí běžnou cenu, ale dítě jen třetinovou. Což vůbec není od věci, uvážíme-li, že řada hotelů nechce o slevách za dětské jídlo ani slyšet.
Jsou samozřejmě Češi, kterým vadí šestihvězdičková cena za večeři (v průměru 20 dolarů za polévku, např. lobster bisque, v průměru 40 dolarů za hlavní chod s mořskými plody), mnohde jinde se ale čtyřčlenná rodina nevtěsná do 500 dolarů za večer. Ostrovy mají samozřejmě nevýhodu v tom, že když vám cenová úroveň nevyhovuje, cítíte se jako v pasti a kvůli špatnému odhadu si připadáte jako hejl, který je stahován z kůže a nemůže utéct. Na Islandu Hideaway je to o to těžší, že resort je utopen až na samém chvostu Malediv a nejbližší mezinárodní letiště je 300 kilometrů daleko v Malé. Klient z Čech sem letí 6 hodin do Dubaje, následně 5 hodin z Dubaje, 1 hodinu menším aeroplánem a ještě kousek lodí. Cesta je opravdu náročná.
Kdekomu může vadit ponoření vilek do husté vegetace. Žijete tu s poustevníky a hlasitými ptáky (na noc...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům