Nejbohatší Evropan svolává miliardáře. Chce vyvolat změny v politice

Španělský oděvní titán Amancio Ortega, nejbohatší Evropan s investičním majetkem 53,5 miliardy dolarů, vyzval dopisem vybrané evropské byznysmeny k osobnímu setkání na téma aktuální politiky. Schůzka má proběhnout ještě tento rok v Madridu nebo Barceloně a z notoricky známých jmen se jí mají zúčastnit Švéd Ingvar Kamprad, zakladatel nábytkářského výrobce IKEA, Francouz Bernard Arnault, většinový vlastník gigantu Louis Vuitton Moet Hennessy, a jeho krajanka Liliane Bettencourt, nejbohatší Evropanka. Spouštěčem pro mítink zřejmě bylo Ortegovo setkání s “módním sokem” Arnaultem, který vyjádřil své znepokojení z posledního dění ve Francii a myšlenku přesunout se do daňově výhodnější Belgie.

Lidé pracují déle. Zvyšují se daně, přibývají daně. Zvyšují se ceny. Tak jak může být státní rozpočet stále více prodělečný?” láme si hlavu matematikou 76letý Ortega, který své prohlubující se znechucení politiky bez okolků demonstroval již před časem. Do jednoho pytle se zákonodárci Španěl hodil i španělského prince Filipa. Když za ním Jeho Výsost přijela do sídla módní značky Zara, Ortega prince nechal přijmout svým zástupcem se vzkazem, že má “něco důležitějšího na práci”. Ortega, který až do letošního roku prakticky neposkytoval žádná interview, působí jako natlakovaný Papinův hrnec. “Jestliže si do jeskyně nasadíte tchoře, nedivte se, že ten zápach nevyvětráte. Naopak, ten tchoř začne vyštvávat všechny solidní obyvatele jeskyně,” naráží Ortega na Arnaulta, proti kterému je v rudé Francii nyní zaujatý i tisk. Deník Libération otiskl na titulní straně krajně neuctivý vzkaz: “Táhni, ty bohaté hovado!” Přitom v Česku je ekonomická migrace běžným jevem. Jenom letos odešlo do daňových rájů přes tři sta českých firem, dvakrát více než loni. Počet českých podniků vlastněných subjekty z daňových rájů činí přes 12 000 společností! Letos nejpopulárnějšími jsou USA, Kypr, Seychely, Bahamy a Belize.

“Historie se opakuje v pravidelných rytmech. Chudí mají znovu pocit, že za jejich problémy mohou bohatí. A když se bohatí budou mít hůř, tak jim, chudým, bude líp. Což je samozřejmě nesmysl. Naopak, bohatí jsou fakticky jediní, kteří mohou Evropu ještě vyvést z hluboké hospodářské recese, ať již svými penězi, tak svými manažerskými zkušenostmi. Není normální, aby většina...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům