iPhone 5: Zlato, nebo diamanty?

Sir Jonathan Ive, designový tvůrce chytrého telefonu iPhone 5, by měl dostávat tantiemy nejen ze společnosti Apple. Nový iPhone 5 totiž znamená byznys nejen pro výrobce. Zisky mají i všichni kolem, kteří se zabývají především šperkařinou a různými doplňky pro iPhone. Pomineme-li nedávný přehmat výrobce broušených horských křišťálů, firmy Swarovski, který zaujal dokovací stanicí ne pro iPhone 5, ale pro starý iPhone 4/S, většina výrobců nevzbuzuje zvláštní pozornost. Jinými slovy: ve “vytunění” telefonu je už těžké něco nového vymyslet. Je však zajímavé sledovat dilema klenotníků: Mají na pouzdro používat raději zlato, nebo diamanty?

Zatím početně vedou alternativní verze iPhonu 5 ve zlatě, ale to může být dáno také nesrovnatelně vyšší cenou diamantové verze, pro kterou je menší kupní síla. Dnes jsme objevili další dvě verze, jednu ze zlata a druhou s diamanty. Vzhledem k tomu, že se často hovoří o srovnání těchto investičních nástrojů, rozhodli jsme se posoudit, do kterého má vlastně smysl spíše investovat. U telefonů je to jasné.

Varianta 1: zlato. Autorem designu je ženevské zlatnictví Golden Dreams. Použito je 120 gramů 24karátového zlata. Přesná cena dle aktuálního kurzu 50 002 Kč.

Varianta 2: přírodní diamanty. Známý britský černošský klenotník Alexander Amosu osadil lem iPhonu 5 celkem 815 diamanty v celkové váze 5,36 karátu. Pochopitelně nejde o investiční čistotu, ale nižší šperkařskou kvalitu. Tomu odpovídá barevná škála od bílého do žlutého zakalení a cena “jen” 480 024 Kč.

První výhoda zlata je zjevná již z posledních řádek. 24karátové zlato je 24karátové zlato. Nemá žádné třídy. Je jedno. Ano, tenký zlatý list tvoří potah telefonu, takže nelze jen tak sloupnout a teoreticky přetavit ve zlatou cihlu. Na telefonu bude již napořád. U diamantu záleží na konkrétní třídě. Diamant může být velmi kvalitní, ale také nekvalitní, a to s ohledem na parametry 4C: C – colour (barva), C – cut (brus), C – clarity (čistota), C – carat (váha). Diamanty horších kvalit se dokonce ani nepovažují za investiční a neobchoduje se s nimi jako s investicí, protože je fatální převis nabídky nad poptávkou. Zato kvalitní diamanty, ideálně nejlepší barvy D a nejlepší čistoty IF, mají prakticky zaručenou kupní sílu do budoucna.

Amosu touto kvalitou nedisponuje. Při troše nadsázky – místo přírodních diamantů mohl do telefonu vsadit klidně umělé diamanty nebo zirkony a ani odborník by to při pouhé prohlídce nepoznal. A klient by alespoň platil řádově výrazně nižší cenu. Tento iPhone z přírodních diamantů je zbytečná frajeřina, která znamená pouze riziko odcizení méně vzdělaným zlodějem. Kdyby...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům