Konec světa se blíží. Montegrappa vytvořila poslední poklonu Mayům

V pátek 21. prosince 2012 má nastat konec světa. Zbývá 36 dní, jak se připravit. Přední výrobce per, italská Montegrappa, má jasno: přináší katastrofickou edici věnovanou mayskému kalendáři. Že by úplatek? Usmíří si za nás mayské bohy?

Za 5 týdnů a 2 dny po dlouhých 5125 letech skončí mayský kalendář. To je bez diskusí. Podle Mayů, kteří ve své době (od 2000 př. n. l. do 1541 n. l.) prokazovali neskutečné znalosti, plyne čas cyklicky. Dnem 21. 12. 2012 skončí 13. baktun, poslední cyklus tzv. Dlouhého počtu, který započal 11. srpna 3114 př. n. l. Bude konec. Jenže jak víme, každý konec je začátkem něčeho nového. Začne tedy nový věk, nebo už nebude vůbec nic? Potomci Mayů hovořili o novém věku. Peruánský šaman Jorge Luis Delgado Mamani nedávno v Bratislavě kázal, že kvůli zákrytu, v němž ten den budou Slunce, Země a střed Mléčné dráhy, ležící v přesné přímce, dojde k obrovskému přílivu energie, a to pozitivní – lásky. Jiní hovoří o negativní energii, která zvedne hladiny moří, vyvalí sopky, roztřese zemi, nebo přinejmenším dojde k magnetickému přepólování Země, což už se v minulosti několikrát stalo. To by znamenalo, že Země přijde o ochrannou magnetosféru, přestane fungovat navigace a řada elektronických přístrojů včetně internetu, a obnova potrvá léta. Výkladů je spousta. Ale jen Montegrappa uvažuje prakticky. Její dílo má 2 odkazy: 1. Pokud jde ještě konec světa odvrátit, nakloňme si bohy. 2. Nedá-li se dělat už nic, ať po nás něco zbude pro potomky. Plnicí pera a rollerbally jsou z materiálů, aby odolaly, a inkoustu je dostatek na to, abychom jimi něco hezkého připsali.

Ruku na srdce, civilizace Mayů také zanikla. A to dávno před ostatními vynikala v abstraktní matematice a mimochodem vynalezla nulu. Mayská početní soustava měla 20 čísel počínaje nulou a konče devatenáctkou. Číslo 16 bylo jednociferné, číslo 20 se skládalo z jedničky a nuly a například 93 se vyjádřilo jako číslo 4 a 13. Mayové nestříleli od pasu, viděli, že máme dvacet prstů na rukou a nohou a vůbec více věřili biologii než metrickému dělení. Jejich dvacetidenní cyklus byl ostatně ve shodě s množstvím...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům