Na stavební škole se učí: Nejlepší jsou rovné stěny. Jednak jsou nejméně rizikové, dobře se staví, ale hlavně se k nim snáze přistavuje nábytek. Ideální jsou rohy do pravého úhlu. Do takového rohu se totiž nejlépe vsune skříň. Frank Gehry asi na stavárnu nechodil, ale nejspíš mu to nevadí. Jeho díla mají do pravoúhlosti daleko, o to jsou zvláštnější a třeba v Hongkongu se v jím navržených domech požaduje nejvyšší nájemné. Psali jsme zde. Nyní se americko-kanadský architekt, který spolunavrhl mimo jiné Tančící dům v Praze, prezentuje v New Yorku. New York by Gehry – to je první rezidenční mrakodrap v New York City, který pochází z pera Franka Gehryho. Je na dolním Manhattanu a musíme ho ukázat. Je vážně zvláštní.
Odvážný je už termín otevření této nepřehlédnutelné dvojité věže. 11. září. To samo o sobě není špatné datum, protože tehdy vychází také třeba naše tištěné efcéčko s Patrikem Tkáčem z J&T na obálce. Nepříliš příjemné datum je to ovšem pro Ameriku a především New York. Tím spíše, když věž New York by Gehry se nachází jenom několik bloků od Ground Zero. Naštěstí pohled od místa tragického 11. září a odstřelených mrakodrapů lze odvrátit na další historické monumenty jako City Hall, Brooklynský most a budovu Woolworth. Podívejte ten výhled v noci!
Krásné výhledy na město jsou možné koldokola. 76patrová budova je prosklená v 360 stupních a nabízí celkem 899 rezidencí. No, také to mohli zaokrouhlit… Tvar pláště je typický pro Gehryho, nerezová ocel se vlní po celém obvodu, takže rovná není prakticky žádná zeď. Také proto v žádné vizualizaci není skříň. Není kam ji dát, aby nepřesahoval roh a nebylo současně vidět za ni. Na skříně je ale místo jinde, směrem do vnitrobloku bytu. Ostatně po celém obvodu jsou beztak okna.
Samozřejmý nápor je kladen na pevnost ocelové konstrukce, která je hodně prosklená. V prohnutých částech se ovšem rezidentovi naskytne pěkný výhled na záliv a někde může při troše dobré vůle vidět dokonce skrze dvě okna. Jako zde.
Pohled zespoda ukazuje, jak linie prohnutí mírně “ustřeluje” do strany, takže byty nad sebou mají mírně odlišný tvar.
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům