Není mu ani 30. Na škole vymyslel novou sociální síť a dostal od Gatese 700 milionů

Lidé se často ptají, co dělají miliardáři s tolika penězi. Ne, nedávají si v poledne deset gulášů. Pokud sami nepracují, tak investují, protože si to mohou dovolit. Ale neinvestují jenom na burze. Naopak mají zásadní zásluhu na tom, že přibývá nových milionářů.

Říká se tomu milionářský kolotoč. Představte si dítě, které se veze na kolotoči, a jiné se na něj ze země prosebně dívá. Jezdec seskočí, přenechá místo žadateli, zapře se do kolotoče, roztočí jej ještě víc a přiskočí k němu nahoru. Jak to funguje v byznysu?

Osoba, která svým nápadem již dostatečně zbohatla, podpoří z vydělaných peněz další chytrý mozek, který je bez kapitálu. Polepší si oba. Investor “bezpracně” zhodnotí svou investici, zatímco autor svůj projekt, tzv. start-up, akceleruje daleko rychleji. Příkladem je Angličan Nick D’Aloisio, který v 15 letech vymyslel mobilní aplikaci a už v 17 letech je multimilionářem. V novém FC je rozhovor jak s Nickem, tak s jeho hlavním investorem.

Investor mívá dostatek zkušenosti a nadhledu na výběr perspektivního projektu a pro tvůrce je jeho injekce zásadním impulsem – pochvalou i závazkem současně. Předtím mohl, nyní již musí uspět. Nevýhodou je, že roztočený kolotoč působí odstředivou silou. Kdo po naskočení ještě není zvyklý na takovou rychlost, může lehce vyletět. Hrozí to zejména těm, kteří náhlé zbohatnutí neunesou. I po žebříku je nutné vylézat pomalu…

S přibýváním bohatých logicky přibývá investorů a tedy i podporovaných projektů. Nejbohatšího Asiata, Číňana Li Ka-šinga (velký rozhovor s ním rovněž novém FC), který přesně za týden, 13. června, oslaví své 85. narozeniny, již při roztáčení kolotoče doplňují noví investoři, mezi jinými Bill Gates. Nejbohatší muž světa si v Microsoftu, který spoluzaložil před 38 lety, ponechal jen 5,2% podíl a kromě aktivního obchodování s dalšími tituly a komoditami na burze nyní vyhledává zajímavé novátorské projekty.

A nekrouží daleko od nás. Tento týden investoval v Německu. V Berlíně podpořil 35 miliony dolarů, to je v přepočtu 691 miliony Kč, internetový projekt ResearchGate.

Čím ho zaujal?

V roce 2008 jej založil Ijad Madisch, dnes 29letý Němec se syrskými předky, kterého už na Harvardu, kde získal tituly M.D. a Ph.D., napadlo: “Pokrok závisí na vědě. Vědci jsou přitom roztroušeni po celém světě. Všichni se nemají kde sdružovat bez toho, aby se sbalili, nechali svou práci...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům